Zdroje prostorových dat

Úvodní slovo Cvičení č. 1. - 2. Cvičení č. 3. Cvičení č. 4. Cvičení č. 5. Cvičení č. 6. - 7. Cvičení č. 8. Cvičení č. 9. Cvičení č. 10. Cvičení č. 11. Cvičení č. 12. Cvičení č. 13. Cvičení č. 14.
VŠB

Cvičení č. 9 – Data CORINE Land Cover a ČHMÚ


Cíle cvičení:

Cílem dnešního cvičení je naučit se pracovat s daty daty CORINE Land Cover a daty o znečištění ovzduší od ČHMÚ. Na základě těchto map pak vytvořit mapu.

Data:

Data pro cvičení jsou umístěna na síťovém disku v adresáři ZDROJE PROSTOROVYCH DAT\CVICENI\CV9\

Zadání úlohy č. 4


1) Pracujte s daty CORINE Land Cover a následně z nich vytvořte mapu.

Na jedné z přednášek jsme měli možnost si prohlédnout mapový čtverec dat CORINE 2000. Byl vznesen dotaz, proč je v mapovém čtverci 30 kategorií, když bylo řečeno, že jich je v ČR pouze 28. Vaším úkolem bude nalézt řešení, k této otázce. Můžete začít tím, že si prohlédnete vizualizovanou mapu CLC 2000 z mapového portálu či WMS serveru CENIA.

Nejprve ořízněte mapový čtverec na území ČR. Slučte si polygony v území podle jednotlivých kategorií CORINE a zjistěte počet kategorií CORINE v mapovém čtverci. V případě, že počet kategorií nebude 28, odpovězte, proč je tomu tak.

Postup:

  • - Použijte adresář Corine2000 a ObrysCR, v každém je pouze jedna vrstva.
  • - Pro oříznutí použijte nástroj CLIP, pro sjednocení kategorií nástroj DISSOLVE a atribut COD00.

Barvy s vrstvou CORINE 2000 nastavte v RGB podle CORINE LEGEND RGB

Ve výkresu mapy zodpovězte dotaz o počtu tříd CORINE, popište o jaká data se jedná (nápovědu o tom co to je naleznete zde). Nezapomeňte vložit legendu. Mapu exportujte v měřítku 1 : 1 000 000.

2) Vytvořte mapu ČR pro oblasti s překročenými imisními limity z dat ČHMÚ. Zdrojová data jsou dostupná zde http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/isko/ozko/ozko_CZ.html.

  • - Použijte pětileté průměry v letech 2008-2012 (metadata jsou uvedena na této stránce také). Vyberte si libovolnou charakteristiku znečištění.
  • - Vzhledem k tomu, že shapefile obsahuje více než 10 000 geoprvků, je třeba při nastavení symbologie nastavit vyšší hodnotu pro výpočet vzorků (tzv. Sampling. Naleznete ho v Symbology-Quantities-Classify). Jinak ArcGIS vypočte hodnotu pouze z 10 000 prvků a mapa nebude správná.
  • - Mapu doplňte o základní kompoziční prvky, tak aby splňovala náležitosti mapy.

3) Výsledné mapy v rozlišení 300 DPI ve formátu PNG pojmenujte PrijmeniJmenoOsobniCislo.png a nakopírujte na síťový disk do složky Zdroje prostorovych dat\Odevzdane projekty\GB1GKA0X\CV9\PrijmeniJmeno (kde poslední písmeno X je číslo vaší skupiny) nejpozději do začátku příštího cvičení.

Počet bodů:

Za správně zpracované mapy můžete získat celkem 3b.

Webové stránky byly zřízeny v rámci projektu FRVŠ 954/2013. Řešitel děkuje za podporu agentuře FRVŠ.
Náplň webu: Pavel Švec (pavel.svec1@vsb.cz); web design: Václav Kostka (kos416@vsb.cz)