Zdroje prostorových dat

Úvodní slovo Cvičení č. 1. - 2. Cvičení č. 3. Cvičení č. 4. Cvičení č. 5. Cvičení č. 6. - 7. Cvičení č. 8. Cvičení č. 9. Cvičení č. 10. Cvičení č. 11. Cvičení č. 12. Cvičení č. 13. Cvičení č. 14.
VŠB

Cvičení č. 8 – Práce s WMS a WFS


Úvod:

Na přednášce jste měli možnost seznámit se s pojmem WMS služby a dalšími možnostmi připojení dat on-line. V tomto cvičení se prakticky seznámíte a vyzkoušíte práci s WMS a jiným službami.

Cíle cvičení:

Naučit se pracovat s WMS servery a jinými veřejnými zdroji dat.

Proveďte následující:

1) Vytvořte si nový dokument ve formátu MS PowerPoint či jiném běžně používaném programu pro prezentace, který se bude jmenovat podle vašeho PrijmeniJmenoOsobniCislo. Každý z úkolů exportujte jako mapu a vložte do vytvořeného dokumentu. V případě, že je potřeba obrázek doplnit textem, tak připojte komentář. Na konci cvičení předejte tento dokument vyučujícímu ke kontrole.

2) Připojte si z WMS serveru CENIA (WMS či ArcGIS server) a vyzkoušejte:

  • mapu II. Vojenského mapování
  • RETM 25
  • Silniční mapu
  • libovolně jakýkoliv mapový podklad z CENIE, ze kterého je možné v níže uvedeném měřítku něco vyčíst

Do jednoho mapového listu vložte 4 datové rámce, na nichž uprostřed bude znázorněn dům, kde bydlíte (či nějaký jiný Vám blízky objekt) v měřítku 1: 10 000. V každém datovém rámci nechte jako podkladovou mapu jeden z výše uvedených podkladů.

3) Připojte si z WMS serveru ČÚZK a ozkoušejte:

  • katastrální mapu
  • ZABAGED
  • RZM 50
  • Data200
  • ortofotomapu

Vytvořte mapu, kde budete kombinovat půdorysnou kresbu z katastrální mapy na podkladu ortofotomapy ČR (vhodně pracujte s průhledností vrstev). V mapě bude znázorněn prostor haldy Emy na Slezské Ostravě.

4) Vyzkoušejte si možnost připojení podkladovým map (Basemaps) z webu a výsledek vložte do prezentace. Připojte si vrstvy:

  • National Geographic
  • Physical and Ocean
  • Topographic
  • volitelně Imagery či Bing Maps

5) Připojte si z libovolného WMS serveru vrstvu chráněných území podle NATURY 2000 – evropsky významné lokality. Výsledek v měřítku cca 1: 100 000 pro oblast Beskyd vložte do prezentace.

6) Prozkoumejte Národní geoportál INSPIRE v okně prohlížeče. Některou ze zajímavých vrstev (kromě těch, které jste již použili výše) vložte do prezentace.

7) Připojte si některou ze WFS služeb z ČÚZK. Nezapomeňte, že WFS služby není možné přidávat "přímo" jako WMS služby, ale musíte je potřeba využít nadstavby Data Interoperability tools (viz. přednáška). Dále jsou omezeny načtením maximálně 30 000 geoprvku. Nejprve je nutné si v ArcCataologu vytvořit konektor připojení a nastavit parametry připojení. Následně ArcCatalog zavřít a spustit ArcMap. Pak teprve je možné si připojit WFS službu. Jako návod pro připojení, můžete použít toto video: https://www.youtube.com/watch?v=E7XptAJqoKk". Situace je značně jednodušší v software QGIS, kde je možné si službu připojit "přímo".

8) Navštivte stránku http://klistata.arcdata.cz/ a http://gis.vsb.cz/klistata/. Toto je z dalších možností, jak publikovat prostorová data on-line. Druhou z uvedených aplikací vytvořil jeden z vašich kolegů v rámci bakalářské práce. Uvažujte nad tím, že toto je jedna z dobrých možností, jak se uplatit jako geoinformatik na trhu práce.

Webové stránky byly zřízeny v rámci projektu FRVŠ 954/2013. Řešitel děkuje za podporu agentuře FRVŠ.
Náplň webu: Pavel Švec (pavel.svec1@vsb.cz); web design: Václav Kostka (kos416@vsb.cz)