Zdroje prostorových dat

Úvodní slovo Cvičení č. 1. - 2. Cvičení č. 3. Cvičení č. 4. Cvičení č. 5. Cvičení č. 6. - 7. Cvičení č. 8. Cvičení č. 9. Cvičení č. 10. Cvičení č. 11. Cvičení č. 12. Cvičení č. 13. Cvičení č. 14.
VŠB

Cvičení č. 11 – Terénní práce s geodaty v mobilních mapovacích zařízeních


Úvod a cíle cvičení:

Hlavním cílem tohoto cvičení je seznámit se a otestovat možnost využití geodat v mobilních mapovacích zařízeních. Aplikace určené pro tato zařízení mají některé omezení a nevýhody oproti desktopovým řešením. Například menší velikost a rozlišení displeje pro zobrazení a omezenější početní výkon pro vykreslování mapových podkladů (zejména u ortofotomap). Výhody plynoucí z těchto technologií jsou zřejmé a je to zejména možnost nasazení při mapování v terénu. Mapování bude probíhat v aplikace ArcPAD 10 se kterou jste měli možnost se seznámit v rámci předmětu Globální navigační a polohové systémy.

Organizace cvičení:

Studenti budou provádět terénní GPS mapování ve dvojicích v prostorách areálu VŠB-TUO.

Data:

Data pro cvičení jsou umístěna na síťovém disku v adresáři ZDROJE PROSTOROVYCHDAT\CVICENI\CV11\PORUBAPROJEKT. Zde naleznete složku s projektem, který si nahrajete do mobilních zařízení.

Úkoly:

1) Nakopírujte si složku PORUBAPROJEKT do mobilního zařízení a z něho spusťte soubor projekt.apm. Ověřte, že Vám projekt pracuje korektně a zobrazují se Vám data. Ověřte si konfiguraci GPS zařízení v ArcPAD (Nastavení GPS) podle tabulky 1. V záložce Vytvořit zaškrtněte volbu umožnit průměrování. Počet pozic pro průměrování nastavte u bodů na 15 u lomových bodů linie na 10. Maximální hodnotu PDOP nastavte na 5. Nyní můžete s vyučujícím vyrazit do terénu.

ParametrHodnota
Baudová rychlost4800
ProtokolNMEA 0183
PortCOM4: GPS

Tabulka 1. Nastavení parametrů GPS

2) Aktivujte si GPS. Vyberte a ověřte vhodnost mapového podkladu pro terénní mapování. Můžete si zvolit ortofotomapu z roku 2007 a 2012, RZM 10, historický letecký snímek 1953, II. vojenské mapování. Která podklad je pro Vás nejvhodnější?

3) Zmapujte parkoviště mezi budovou J a budouvou menzy. Konkrétně tyto prvky. Půdorys parkoviště (parkoviste.shp), osu komunikací (osakom.shp), parkovací stání (parkovacistani.shp), osvětlení (osvetleni.shp), odpadkové koše (kos.shp). Nezapomeňte vyplnit atributy u jednotlivých geoprvků. Detaily zadání, počty mapovaných prvků atd. budou upřesněny na místě.

4) Zapněte si ortofotomapu z roku 2007 a na ní zobrazte výsledky Vašeho mapování. Proč není na rozdíl od výsledků vašeho mapování parkoviště na ortofotomapě?

5) Uložte a ukončete projekt v ArcPADu. Vraťte se na učebnu a data si nakopírujte na vlastní médiu. Uschovejte je, neboť v příštím cvičení z nich vytvoříte mapu areálu VŠB-TUO.

Webové stránky byly zřízeny v rámci projektu FRVŠ 954/2013. Řešitel děkuje za podporu agentuře FRVŠ.
Náplň webu: Pavel Švec (pavel.svec1@vsb.cz); web design: Václav Kostka (kos416@vsb.cz)