Zdroje prostorových dat

Úvodní slovo Cvičení č. 1. - 2. Cvičení č. 3. Cvičení č. 4. Cvičení č. 5. Cvičení č. 6. - 7. Cvičení č. 8. Cvičení č. 9. Cvičení č. 10. Cvičení č. 11. Cvičení č. 12. Cvičení č. 13. Cvičení č. 14.
VŠB

Cvičení č. 3 – Metadata a práce s metadaty


Cíle cvičení:

Na přednášce jste měli možnost se seznámit s pojmem metadata a také s tím, v jaké formě mohou být metadata uložena a distribuována. V tomto cvičení se prakticky seznámíte a procvičíte si tvorbu a vyhledávání metadat. Naučíte se také používat prostorovou ArcSDE databázi, kde je umístěna celá řada zajímavých geodat.

Data:

Data, se kterými budete pracovat, jsou uložena na síťovém disku ve složce: ZDROJE PROSTOROVYCH DAT\CVICENI\CV3\.

Zadání úlohy č. 2


1) Vytvořte si nový dokument ve formátu MS Office či jiného běžně používaného textového procesoru, který pojmenujte PrijmeniJmenoOsobniCislo a odevzdejte ho nejpozději do začátku příštího cvičení s vypracováním níže uvedených úkolů.

2) Prozkoumejte a zjistěte, zda data na síťovém disku ve složce Zdroje prostorovych dat\Cviceni 3\Ukazkova data obsahují metadata.

Pro každou datovou sadu uveďte:

3) Připojte si prostorovu ArcSDE databázi, která se nachází u nás na školním serveru.

Pozn. Pro připojení k ArcSDE databázi potřebujete ArcGIS 10.5 Desktop případně jinou aplikaci, která podporuje připojení k ArcSDE verze 10.5.

Připojení k vektorové a rastrové databázi

Databázová platforma: DPostgreSQL
Instance: 158.196.109.29
Typ autentizace: Database authentication
Uživatel: viewer548
Database - zvolte vektorovou či rastrovou

Heslo: Viewer-2017

databaze connection vector

Obr. 1. Přihlašovací obrazovka k ArcSDE databázi (vektor)

ArcCatalog

Obr. 2. Ukázka připojených vektorových dat

4) V ArcCatalogu doplňte kompletní metadata ke třem libovolným vrstvám datové sady ArcČR 500, kterou získáte z prostorové databáze pub_VECTROR.ARCCR500_v33. V Případě, že jsou informace již obsaženy, rozšiřte je a doplňte z metadat k ArcČR 500. Připojte k datům také miniaturu obrázku vrstvy. Kompletní informace o vrstvách získáte z PDF dokumentu s názvem Zdroje prostorovych dat\Cviceni_3\Ukazkova data\Popisv20a.PDF.

Vrstvy nakopírujte k průvodnímu dokumentu word.

Pozn. Nejprve bude nutné si vrstvu zkopírovat z prostorové SDE databáze k Vám na lokální disk.

5) Projděte si všechna data (vrstvy), která jsou uložená v prostorové databázi pub_VECTOR a pub_RASTER a zjistěte, zda jsou u nich i metadata (to znamená, že si prohlédnete vrstvu i metadata!). Napište, u kterých vrstev jste nalezli metadata. Popište, jaké konkrétní problémy Vám působila absence metadat.

6) Seznamte se s metainformačním systémem Moravskoslezského kraje (MetIS). Kolik vrstev tento systém nalezne při zadání klíčového slova doprava a slova ochrana. Uveďte alespoň tři příklady od každého.

7) Výsledné výstupy nakopírujte na síťový disk TEMP do složky Zdroje prostorovych dat\Odevzdane projekty\GB1GKA0X\CV3\PrijmeniJmeno (kde poslední písmeno X je číslo vaší skupiny) nejpozději do začátku příštího cvičení.

Počet bodů:

Za tento úkol můžete získat celkem 3b.

Webové stránky byly zřízeny v rámci projektu FRVŠ 954/2013. Řešitel děkuje za podporu agentuře FRVŠ.
Náplň webu: Pavel Švec (pavel.svec1@vsb.cz); web design: Václav Kostka (kos416@vsb.cz)