Zdroje prostorových dat

Úvodní slovo Cvičení č. 1. - 2. Cvičení č. 3. Cvičení č. 4. Cvičení č. 5. Cvičení č. 6. - 7. Cvičení č. 8. Cvičení č. 9. Cvičení č. 10. Cvičení č. 11. Cvičení č. 12. Cvičení č. 13. Cvičení č. 14.
VŠB

Cvičení č. 12 – Samostatná tvorba mapy areálu VŠB-TUO


Cíle cvičení:

Cílem dnešního cvičení je vytvořit mapy areálu VŠB-TUO na základě měření v terénu.

Organizace cvičení:

Každý student samostatně vytvoří vlastní mapu areálu VŠB-TUO na základě dat naměřených v minulém cvičení v terénu. Přestože jste pracovali ve dvojicích, tak každý z Vás vytvoří originální mapu sám za sebe.

Data:

Použijte data, která jste vytvořili v rámci terénního mapování v minulém cvičení. Jako podkladová data můžete použít data na síťovém disku v adresáři ZDROJE PROSTOROVYCH DAT\CVICENI\CV10\DATA AREAL VSB.

Úkoly:

1) Načtěte si do prostředí ArcGIS desktop výsledky vašeho měření a zobrazte je na aktuální ortofotomapě či ZM10. Odpovídají výsledky Vašeho měření mapovým podkladům. Pomocí nástroje měření, změřte nejvyšší odchylky od skutečného stavu. Jak velké odchylky jsou a čím jsou způsobeny? Projděte si také atributová data.

2) Vytvořte mapu respektive plán mapovaného parkoviště s přilehlým okolím v odpovídajícím měřítku a na vhodném mapovém podkladu. Samozřejmostí je dodržení zásad kartografie a vložení základních kompozičních prvků mapy. Výkres vhodně orientujte a exportujte v rozlišení 300 dpi.

3) V adresáři ZDROJE PROSTOROVYCH DAT\CVICENI\CV10\DATA AREAL VSB\ORTOFOTO můžete nalézt několik druhů ortofotomap, leteckých a historických snímků (II. Vojenské mapování, černobílé snímky z roku 1953, barevné ortofoto 2007 a 2012). V každém datovém rámci si ponechte výsledky vašeho terénního mapování. Do jednoho mapového listu vložte 4 datové rámce, na nichž uprostřed bude znázorněn areál VŠB-TUO v měřítku 1: 5 000. V každém datovém rámci nechte jako podkladovou mapu jeden z výše uvedených podkladů. Přidejte informaci o tom, v jakém rozlišení jsou jednotlivé snímky. Také do výkresu popište, jak se změnilo toto území za posledních cca 170 let.

4) Předejte výsledky Vaší práce ke kontrole vyučujícímu.

Webové stránky byly zřízeny v rámci projektu FRVŠ 954/2013. Řešitel děkuje za podporu agentuře FRVŠ.
Náplň webu: Pavel Švec (pavel.svec1@vsb.cz); web design: Václav Kostka (kos416@vsb.cz)