Zdroje prostorových dat

Úvodní slovo Cvičení č. 1. - 2. Cvičení č. 3. Cvičení č. 4. Cvičení č. 5. Cvičení č. 6. - 7. Cvičení č. 8. Cvičení č. 9. Cvičení č. 10. Cvičení č. 11. Cvičení č. 12. Cvičení č. 13. Cvičení č. 14.
VŠB

Cvičení č. 13 – Tvorba mapy z ArcČR 500 a DATA 200


Cíle cvičení:

Cílem cvičení je seznámit se se strukturou digitálních geografických databází ArcČR500 a Data 200. Na základě těchto geografických databází pak vytvořit vlastní mapové výstupy.

Data:

Data pro cvičení jsou umístěna na síťovém disku v adresáři ZDROJE PROSTOROVYCH DAT\CVICENI\CV13\

Úkoly:

1) Projděte si zadání úkolů až do konce. Vytvořte si nový dokument ve formátu MS PowerPoint či jiného běžně používaného programu pro prezentace a pojmenujte ho PrijmeniJmenoOsobniCislo. Do dokumentu vložte mapové výstupy a vepište odpovědi, tak jak je požadováno v následujících bodech.

2) Seznamte se s digitální vektorovou geografickou databází ArcČR 500, která je umístěna v adresáři ArcCR500. Prozkoumejte jednotlivé vrstvy a seznamte se s nimi. Pokud Vám nebude cokoliv jasné, pracujte s metadaty, která jsou umístěna v dokumentu Popis dat v 3.1.pdf.

3) V ArcČR 500 je obsažen i klad listů. Jaký označení nesou názvy mapových listů pro ZM 10, ZM 25 a ZM 50 v oblasti areálu VŠB-TUO?

4) Z datové sady ArcČR 500 vytvořte administrativní mapu okresů, kde každý okres bude mít jedinečnou barvu, bude popsán pomocí názvu okresu, vrstva bude průhledná z 60 % a pod touto vrstvou bude umístěna ortofotomapa ČR z libovolného WMS serveru. Nezapomínejte na to, že administrativní hranice z ArcČR 500 byly vytvořeny k určitému data a nemusí být tedy zcela aktuální (téměř každý rok nějaká vzniká nějaká obec nebo jsou upravovány administrativní hranice). Ideální je využít dat RSO od ČSÚ, která jsou však zpoplatněna.

5) Seznamte se s digitálním geografickým modelem území České republiky Data200 , která je umístěna v adresáři DATA200. Prozkoumejte jednotlivé vrstvy a seznamte se s nimi. Pokud Vám nebude cokoliv jasné, pracujte s metadaty, která jsou umístěna v dokumentu s názvem Data200_2013R1_katalog.doc

6) V ArcMapu si vytvořte nový dokument v ArcGIS a z dat Data200 vytvořte fyzicko-geografickou mapu ČR. Jako podklad doporučuji použít barevný reliéf, barevnou hypsometrii, stínovaný terén či podobné. Mapu doplňte o lesní porosty, vodní toky a plochy, hranice ČR atd. (viz ukázka vyučujícího).

7) Předejte vyučujícímu svou práci ke kontrole.

Webové stránky byly zřízeny v rámci projektu FRVŠ 954/2013. Řešitel děkuje za podporu agentuře FRVŠ.
Náplň webu: Pavel Švec (pavel.svec1@vsb.cz); web design: Václav Kostka (kos416@vsb.cz)