Homepage
Curriculum vitae
Publikace
Výuka
Kontakt
   

Diskrétní matematika ZS 2012/2013

Toto není stránka aktuálního akademického roku.

Tady je přehled látky probrané v jednotlivých týdnech. Přednášky jsou v elektronické formě ke stažení (asi) den, dva před přednáškou (ve formátu PDF).
Oproti minulým letům 2005/06, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12 jsou soubory upravené a některé podmínky se výrazně liší.

K dispozici jsou i příklady na procvičení: dim_cviceni.pdf

 

První přednáška, Po 17.9.2012

Soubory: dim_kapitola01_en.pdf.

Na první přednášce jsme prošli hodnocení písemek a referátů, podmínky získání zápočtu a zkoušky i doporučenou literaturu.
Probrali jsme část první kapitoly: posloupnosti a jejich součty a součiny, množiny a množinové operace, včetně kartézského součinu, potenční množiny a množinové systémy. Byly nadefinovány pojmy permutace množiny, kombinace a variace (bez opakování) na množině.

 

Druhá přednáška, Po 24.9.2012

Soubory: dim_kapitola02_en.pdf.

Na druhé přednášce jsme probrali permutace, kombinace a variace bez opakování, včetně příkladů. Byly nadefinovány pojmy permutace množiny, kombinace a variace (s opakováním) na množině. Ukázali jsme si, jak odvodit vztahy pro počet zmíněných výběrů. Začali jsme další kapitolu: motivační příklady, pojem pravděpodobnostní prostor, funkce pravděpodobnosti, uniformní pravděpodobnost i dále nezávislé jevy, včetně příkladů.

 

Třetí přednáška, Po 1.10.2012

Soubory: dim_kapitola03_en.pdf.

Dokončili jsme Kapitolu 2: pravděpodobnostní prostor, funkce pravděpodobnosti a nezávislé jevy. Na příkladech byly probrány pojmy náhodná veličina a střední hodnota náhodné veličiny, zmínili jsme podmíněnou pravděpodobnost. Na závěr přednášky jsme se věnovali důkazovým technikám, zejména užití matematické indukce.

 

Čtvrtá přednáška, Po 8.10.2012

Soubory: dim_kapitola04_en.pdf.

Přednáška byla věnována důkazům metodou počítání a relacím. Nejprve jsme odvodili některé kombinatorické identity a na příkladech ukázali užití Dirichletovu principu. Dále jsme zavedli pojem relace. Popsali jsme důležité vlastnosti relací a zaměřili jsme se na pojem uspořádání a ekvivalence. Ukázali jsme souvislost mezi ekvivalencemi na množině a rozklady množiny.

 

Pátá přednáška, Po 15.10.2012

Soubory: dim_kapitola05_en.pdf, dim_kapitola06_en.pdf.

Přednáška byla věnována pojmu relace. Zavedli jsme pojem zobrazení a popsali důležité speciální typy zobrazení. Byla probrána skládání zobrazení jak v maticovém zápisu, tak v zápisu pomocí permutací.

 

Šestá přednáška, Po 22.10.2012

Soubory: dim_kapitola07.pdf, dim_kapitola07_en.pdf.

První část přednášky byla věnována implementaci diskrétních struktur (posloupnost, relace, množina) a také souvisejícím algoritmům. Jednalo se především o probrání všech uspořádaných i neuspořádaných dvojic, ověření, zda daná relace je symetrická či tranzitivní a implementaci množin. Dále jsme se věnovali implementaci některých algoritmů pro diskrétní struktury, zejména vygenerování všech variací a kombinací k prvků z n-prvkové množiny.

 

Sedmá přednáška, Po 29.10.2012

Soubory: dim_kapitola08_en.pdf.

Na sedmé přednášce jsme se věnovali základním pojmům teorie grafů. Zavedli jsme pojem grafu, stupeň vrcholu a některé základní typy grafů jako kompletní graf, kompletní bipartitní graf, cykly a cesty. Také jsme zavedli pojem stupňové posloupnosti a probrali větu Havla-Hakimiho. Věnovali jsme se pojmu isomorfismus grafů.

 

Osmá přednáška, Po 5.11.2012

Soubory: dim_kapitola09_en.pdf.

Budeme se věnovat implementaci grafů v počítači. Dále bude přednáška věnována souvislosti grafu. Nadefinujeme pojmy sled, tah a cesta v grafu a zavedeme pojem komponenty souvislosti. Část přednášky bude věnována také prohledávání grafů postupem do šířky i do hloubky, probereme i různé stupně souvislosti grafů.

 

Devátá přednáška, Po 12.11.2012

Soubory: dim_kapitola10_en.pdf, dim_kapitola11_en.pdf.

Nadefinovali jsme eulerovské grafy a uvedli nutné a dostatečné podmínky, aby bylo možné graf nakreslit jedním otevřeným či uzavřeným tahem.
Zavedli jsme pojem hamiltonovského grafu a uvedli několik dostatečných podmínek pro to, aby v grafu existoval hamiltonovský cyklus. Dále jsme se věnovali ohodnoceným grafům a hledání nejkratší cesty užitím Dijkstrova algoritmu.

 

Desátá přednáška, Po 19.11.2012

Soubory: dim_kapitola11_en.pdf.

Nejprve byla zavedena vzdálenost v grafu a metrika grafu. Ukázali jsme si algoritmus pro sestavení metriky grafu (čtvercové matice udávající vzdálenost mezi každými dvěma vrcholy grafu). Zavedli vážené ohodnocení grafu a probrali Dijkstrův algoritmus pro hledání nejkratších cest v grafu z daného vrcholu.

 

Jedenáctá přednáška, Po 26.11.2012

Soubory: dim_kapitola12_en.pdf.

Dále byla zavedena třída grafů zvaných stromy a dokázali jsme několik základních vět pro stromy. Potom jsme zavedeli pojem kořenového stromu a pěstěného stromu. Ukázali jsme si, jak sestavit kód pěstovaného stromu. Ukázali jsme algoritmus pro určení isomorfismu dvou stromů. Převedli jsme každý strom na kořenový pěstěný strom a našli jeho minimální kód.

 

Dvanáctá přednáška, Po 3.12.2012

Soubory: dim_kapitola13_en.pdf.

Začali jsme probírat téma minimální kostry grafu. Dále jsme zavedli (dobré) barvení grafu a nadefinovali rovinný graf. Na závěr jsme ukázali co je to duální graf rovinného grafu. Ukázali jsme Eulerův vzorec a některé jeho důsledky. Zmínili jsme se o hamiltonovských grafech.

 

Třináctá přednáška, Po 10.12.2012

Soubory: dim_kapitola14_en.pdf.

Na  přednášce jsme začali poslední kapitolu: toky v sítích. Věnovali jsme se algortimu hledání maximálního toku v síti a aplikacím sítí. Ukázali jsme si také správnost algoritmu a jeho další aplikace (hledání největšího párování, důkaz Hallovy věty). Probrali jsme další aplikace Ford-Fulkersonova algoritmu. Ukázali jsme si, jak algoritmus použít při hledání největšího párování i při důkazu Hallovy věty.

 

Čtrnáctá přednáška, Po 17.12.2012

Soubory: dim_kapitola14_en.pdf.

Probrali jsme další aplikace Ford-Fulkersonova algoritmu. Ukázali jsme si, jak algoritmus použít při hledání největšího párování i při důkazu Hallovy věty.

 

Poznámka

Pokud najdete chybu v textu přednášek, dejte mi, prosím, vědět. Pokusím se chyby co nejdříve opravit.

Toto není stránka aktuálního akademického roku.

Zpět na stránku předmětu Diskrétní matematika.


email
kancelář EA536, tel. 597 325 972
Upraveno: 15.08.2013