Cvičení z předmětu Základy geografie

Úvodní slovo Cvičení č. 1. Cvičení č. 2. Cvičení č. 3. Cvičení č. 4. Cvičení č. 5. Cvičení č. 6. Cvičení č. 7. Cvičení č. 8. Cvičení č. 9. Cvičení č. 10. - 14.
VŠB

Cvičení č. 1. – Úvodní cvičení


Cíle cvičení:

Cílem tohoto cvičení je seznámit se s jeho podmínkami a obsahem, následovat bude výběr témat odborné prezentace.

Podmínky udělení zápočtu:

  • Povinná účast na cvičeních 75% (max. 6 bodů), účast na 9 z 12 předpokládaných
  • Zpracování zadaných úloh na odborné téma (14b.)
  • Zpracování prezentace a přednášky na odborné téma (min. 7b. z 13b.)
  • Celkem max. 33b. (ke Zkoušce nutných 17b.)

Poznámka: Na cvičení č. 2 a 3 si přineste kalkulátor s goniometrickými funkcemi.


Výběr témat odborné prezentace. Témata referátů na odborné téma z oblasti fyzické geografie:

  1. Svahové procesy a pohyby – Vznik a typy svahových procesů, sesuvy, řícení, laviny (rizika + důsledky), příklady v ČR.
  2. Glaciální procesy – Ledovce a jejich typy se zaměřením na horské ledovce, důsledky modelační činnosti horských ledovců, tání ledovců, důsledky glaciální činnosti v ČR.
  3. Pedologie – Hlavní typy půd a jejích rozšíření v ČR, funkce půdy a její složky, vznik půd, půdní profil.
  4. Desková tektonika a kontinentální drift – kontinentální desky a jejich pohyby, typy rozhraní a jejich příklady, kontinentální drift.
  5. Limnologie – Rozdíl mezi jezerem a přehradou, vznik a typy jezer, teplotní stratigrafie jezer, vodní bilance jezera, jezera v ČR.
  6. Krasové pochody a jevy – Podmínky vzniku krasu, rozdíl mezi krasem a pseudokrasem, specifické formy reliéfu a útvary v krasových oblastech, hlavní oblasti krasu v ČR, SR a v Evropě.
  7. Antropogenní formy reliéfu – Antropogenní typy forem reliéfu, příklady antropogenní forem reliéfu v ČR a na Ostravsku.
  8. Meteorologie – Vznik oblačnosti a srážek, vertikální a horizontální srážky a rozdíl mezi nimi, druhy oblaků včetně jejich výškové členitosti.
  9. Fluviální procesy a reliéfy jimi vznikající – Údolní niva, údolí a jejích typy, údolní síť, meandry, říční terasy.
  10. Povodně – Vznik a druhy povodní. Povodně v novodobé historii ČR – srovnání (případně známé historické povodně).
  11. Vodohospodářské revitalizace a renaturace vs. úpravy toků – Vysvětlení těchto pojmů a výhody a nevýhody jednotlivých přístupů. Dopady těchto přístupů na říční krajinu. Převažující přístup úprav vodních toků v ČR.
  12. Oceánografie – Oceány, moře, mořské proudy a proudění, příčiny vzniku mořských proudů a vliv mořských proudů na klima a jejich příklady.
  13. Vodní toky a díla Moravskoslezského kraje – Hydrografická síť Moravskoslezského kraje, významná vodní díla MSK, funkce. Vliv vodních děl na krajinu, mikroklima a vodní režim toku (průtoky, teploty, ledové jevy) včetně příkladů.
  14. Přírodní hrozby a rizika – Typy přírodních hrozeb obecně a jejich příklady (včetně příkladů v ČR).
  15. ENSO – (El Nino, La Nina) a NAO (North Atlantic Oscilation) - Vznik, lokalizace, fakta, důsledky, hypotézy.
  16. Změny klimatu v minulosti a současnosti - Vývoj průměrné teploty na zemi, příčiny a změny klimatu, současná globální klimatická změna, názory na vývoj do budoucnosti.
  17. Změny ve využití krajiny a její struktury v průběhu 20. století a její důsledky - Změny ve využití krajiny, environmentální dopady, problémy současné české krajiny, možnosti využití dat DPZ ve sledování vývoje.
  18. Globální problémy lidstva – ekologické, populační, zdravotní, surovinové a energetické problémy lidstva a jejich příklady.
  19. Čas a kalendář - Druhy času, časová pásmo, druhy kalendářů a jeho historie
  20. Vlastní téma po dohodě s vyučujícím

Obecné pokyny k vypracování prezentací

Student vypracuje přednášku (prezentaci) na zvolené téma a prezentuje ji v termínu, který bude upřesněn. Časový prostor je 15 (maximálně 20) minut.

Prezentace budou multimediální a doplněny o vhodné grafické přílohy. Součástí přednášky bude vždy i následná diskuze na dané téma. Přednáška bude vypracována v Microsoft PowerPointu či jiném softwaru (např. LibreOffice atd.) součástí vždy bude důsledně citovaný přehled literatury. Student zpracuje po obsahové stránce ty body, které jsou uvedeny jako vysvětlující k tématu, případně další.

Vždy budou uvedeny nejméně dvě knižní citace z odborných monografií – knižní literatury a jedna citace z periodik, konferencí atd. To znamená, že tuto knihu, článek si pročtete a zapracujete do referátu. Za nedodržení těchto podmínek budou strhávány body bez ohledu na celkovou úroveň prezentace!

Přednášku doporučuji ve vlastním zájmu nejméně s týdenním předstihem zaslat vyučujícímu na e-mail (pavel.svec1@vsb.cz) ke kontrole, aby ji stihl projít (je nesmysl zasílat prezentaci den předem).

Vaše vystoupení bude na odpovídající odborné úrovni pro vysoké školy. Nelze akceptovat pouze něco, co jste nalezli na internetu a získali metodou CTRL-C - CTRL-V (to je samozřejmě poznat!) a co v řadě případů neumí student ani přečíst.

Přednesení prezentace a nezbytná odborná úroveň je nezbytnou součástí udělení zápočtu z předmětu Základy geografie! Minimální zisk bodů pro splnění této podmínky je 7 ze 13b. Případné dotazy zasílejte na pavel.svec1@vsb.cz

Seznam referátů ke stažení ve formatu word: WORD dokument ke stažení

strom
Náplň webu: Pavel Švec (pavel.svec1@vsb.cz) web design: Václav Kostka (kos416@vsb.cz)