Cvičení z předmětu Základy geografie

Úvodní slovo Cvičení č. 1. Cvičení č. 2. Cvičení č. 3. Cvičení č. 4. Cvičení č. 5. Cvičení č. 6. Cvičení č. 7. Cvičení č. 8. Cvičení č. 9. Cvičení č. 10. - 14.
VŠB

Cvičení č. 3 – Čas a časová pásma


Cíle cvičení:

Cílem tohoto cvičení je seznámit se s problematikou určování a času na Zemi. Budete pracovat s místním a pásmovým časem, datovou mezí, letním časem. Dále se seznámíte s rozdílnou délkou trvání dní a nocí v různých zeměpisných šířkách.

Základní pojmy:

Místní čas – Je to čas na místním poledníku. Místní čas je o 4 minuty rozdílný na každý stupeň zeměpisné délky.

Pásmový čas – Celý svět byl rozdělen na 24 časových pásem. V časovém pásmu se všude používá stejného pásmového času, který se liší o hodinu od času sousedního pásma. ČR platí středoevropský pásmový čas, který je o hodinu větší než greenwichský a je shodný s místním časem na 15° v. d.

Poznámka: Prakticky je šířka časových pásem velmi variabilní. Například středoevropské pásmo sahá od Španělska až po Slovensko, což je mnohem více než 15°. Dále v některých zemích jsou ještě zaváděna půlpásma (Indie, Austrálie). Příslušnost do určitého časového pásma, zavádění letního času atd. je politickým rozhodnutím a není ničím neměnným. Skutečný pásmový čas je vždy nutno ověřit. Místní čas je apolitický a přísluší místnímu poledníku.

Časová pásma

Obr. 1: Časová pásma na Zemi. Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Casov%C3%A9_p%C3%A1smo#/media/Soubor:World_Time_Zones_Map.png

Datová mez – Hranice, která probíhá přibližně podél 180° poledníku neobydlenými oblastmi Tichého oceánu. Přestupujeme-li datovou mez z východní polokoule na západní, získáme jeden den, opačným směrem jeden den ztrácíme.

Základní poledník - Označován také jako počáteční či hlavní (λ = 0°). Dělí polokoule na východní a západní.

Letní čas – V zemí mírného pásu – Evropa, USA, Kanada, Brazílie, Čína atd., se od jara do podzimu zavádí tzv. letní čas. Je o hodinu větší než pásmový a nutí tedy lidi o hodinu dříve vstávat.

Vztah pro přepočet zeměpisných délek a času

360°… 24 hodin
15°… 1 hodina
1° ... 4 minuty
1´… 4 sekundy

Poznámka: Pro výpočty časů ve vztahu k zeměpisné délce používáme na východní polokouli znaménko + a na západní polokouli znaménko -. Ve vztahu k zeměpisné šířce na severní polokouli znaménko + a na jižní polokouli znaménko -.

Osnova cvičení:

1) Určete rozdíl místních časů mezi dvěma místy na Zemi.

2) Určete teoretický rozdíl pásmových časů mezi dvěma městy.

a) graficky

b) matematicky

3) Určete rozdíl místního a pásmového času.

Zadání úlohy č. 2 ze Základů geografie


Počet bodů:

Za správně vypočtené úlohy můžete získat celkem 3b.

Forma odevzdání:

Vypočtené příklady odevzdejte na příštím cvičení v papírové formě. Úlohy je možné zpracovat na PC nebo ručně na papír.

Příklady slouží k ucelení představy o tom, jak fungují vzdálenosti na kouli.

Proveďte následující:

1) V Los Angeles (λ=118° z. d.) ukazují hodinky taxikáře 8:53 hod. pásmového času a je pondělí. Kolik hodin a který den ukazují hodinky taxikáře v Pekingu (λ=116° v. d.)? (1b)

2) Určete rozdíl místního času v Aši, zeměpisnou délku zapište ve formátu stupně a minuty např tedy 18° 53´ (zeměpisnou délku vyhledejte v mapě. Indicie: Aš je jednou z nejzápadnějších obcí v ČR) a pásmového času (SEČ). Dále uveďte, v kolik hodin pásmového času bude vycházet slunce, když na 15. poledníku vychází v 6:00? (1b)

3) Určete rozdíl místních časů mezi Honolulu (λ=157° z. d) a Tokiem (λ=139° v. d.)? (0,5b)

4) Určete teoretický rozdíl pásmových časů mezi Prahou (λ=14° v. d.) a Aucklendem (λ=174° v. d.)? (0,5b)

strom
Náplň webu: Pavel Švec (pavel.svec1@vsb.cz) web design: Václav Kostka (kos416@vsb.cz)