Projekt VoIP
Asterisk + FreePBX vs. Trixbox + HUDlite

Zhodnoceni

Zhodnocení

Přes počáteční komplikace při instalaci operačního systému linux Gentoo, ústředny Asterisk a aplikace FreePBX bez podpory Trixboxu se nám podařilo toto řešení zprovoznit. Vzhledem k výběru ISDN karty typu BRI se kterou jsme neměli doposud zkušenosti, nepodařilo se nám toto řešení připojit k veřejné telekomunikační síti. Ve vnitřní univerzitní sítí je však možné bez obtíží komunikovat. V případě nedosažitelnosti uživatele je možné využít funkci záznamníku s posíláním záznamu zprávy na email.


Druhá skupina která měla za úkol instalace a konfigurace balíku aplikací Trixbox s FreePBX si počínala úspěšněji. Všechny body zadání splnila.


Cílem tohoto projektu bylo srovnání těchto dvou řešení. Softwarová ústředna Asterisk a její webové rozhraní FreePBX je určitě perfektním nástrojem pro realizaci open source ústředny. Ať už jde o volání pomocí IP telefonů, instant messsager nebo i pro jiné služby. Pokud Asterisk instalujeme bez podpory balíku aplikací Trixbox nastávají problémy při konfiguraci, zatímco při konfiguraci druhého řešení byly problémy minimální jelikož se jedná o komplexní balík aplikací, kde je jen minimální potřeba dalšího doinstalování. Na druhou stranu jsme dokázali že i bez podpory Trixboxu lze Asterisk včetně webového rozhraní zprovoznit a lze přes něj plnohodnotně telefonovat na bázi IP telefonie.


Závěr

Na závěr je třeba říct že ať už je Asterisk konfigurován pro instant messsager nebo pro IP telefony jedná se o moderní technologie které jsou založeny na paketové komunikaci bez nutnosti připojení dalších externích telekomunikačních sítí. Samozřejmě lze i tyto sítě připojit k řešení. Vzhledem k volnému šíření a flexibilitě této ústředny je Asterisk jedním z nejmocnějších nástrojů na poli softwarových VoIP ústředen.