Projekt VoIP
Asterisk + FreePBX vs. Trixbox + HUDlite

Trixbox + Hudlite

Zde je uveden návod pro jednotlivé části instalace balíků aplikací Trixbox a aplikace Hudlite.

Instalace Trixboxu
Kofigurace Trixboxu
Instalace Hudlitu
Konfigurace Hudlitu
Výhody nevýhody
Trixbox

Trixbox je kompletní a jednoduše nastavitelná VoIP ústředna. Srdcem Trixboxu je Asterisk. Asterisk je softwarová VoIP ústředna která běží pod Linuxem a umí vše, co od ústředny očekáváte i to co byste od ústředny nečekali. Vytvořit fungující IP ústřednu znamená nainstalovat a nastavit Linux včetně všech jeho potřebných součástí, zkompilovat Asterisk, nainstalovat další potřebné ovladače pro analogové nebo ISDN rozhraní a nakonec vytvořit několik konfiguračních souborů které určí chování ústředny. Firmy, které tohle umí, již několik let úspěšně prodávají profesionální IP ústředny. Nemusíte, ale být odborník na Linux, Asterisk a IP telefonii, abyste byli schopni zprovoznit IP ústřednu. Umožní Vám to právě Trixbox.


Mezi významné novinky patří:
  • nový manager pro jednodušší instalaci/ odinstalaci/ upgrade komponent
  • možnost testovat beta verze komponent
  • podpora více lokalizací
  • aktuální verze Asterisku, FreePBX a všeho souvisejícího
  • podpora nového HW
Popis HUD-lite

HUD-lite je softwarová aplikace, která přináší do moderní komunikační doby nový druh možnosti, jak se spojit s našimi blízkými. Proto, abychom mohli využít služeb a funkcí, která tato aplikace používá je nutné mýt, jak verzi administrátorskou tzn. počítač, na kterém budeme konfigurovat jednotlivé uživatele. To jak toho dosáhneme a co musíme udělat proto abychom mohli přidávat klienty bude popsáno v následujících krocích. Pomocí HUD-lite klienta můžete vidět stavy jenž můžou nastat u spojení mezi klienty. Komunikace může probíhat buďto pomocí funkce messiging nebo calling. Pod pojmem messiging definujeme komunikaci založenou na bázi zpráv, které píše uživatel. A calling služba či funkce nám dovoluje vytočit daného uživatele ze seznamu a komunikovat s ním pomocí VoIP technologie.


Instalace Trixboxu

Nejdříve si musíme stáhnout z internetu některou z verzí bootovatelných triXboXu a to na adrese (http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=123387&package_id=192286). Aktuální verze triXboX 2.0 již opravuje chyby, jenž obsahovaly předchozí verze a přináší spoustu nových možností.


Jmenujme jen některé z nich:
  • podpora WEB GUI (ovládáni triXboXu přes webové rozhranní)
  • umožnění přes web instalování balíčků a tím snadnější správu systému
  • podpora nového hardwaru (Sangoma)

Samotná bootovatelná instalace si nejprve zformátuje celý pevný disk, na který nainstaluje systém triXboX. Po instalaci triXboXu jsme počítač zapojili do školní sítě a přiřadili mu pevnou IP: 158.196.142.15, pomocí které jsme se ať už přes vzdáleneho VPN klienta nebo přímo opět ze školnmí sítě přípojili.


Pichnuti se na trixbox: http://158.196.142.15/

Switching to user mode:
(abychom se dostali ke konfiguračním souborů přes webové rozhraní, musíme přepnout na USER mode)
jméno: maint / heslo: password
(necháno podle defaultniho nastaveni)


Ukázka USER mode:

(všimněte si, že HUDServer je již aktivní (musel se doinstalovat, poté rebootovat triXboX server a pak se rozjel - vše z webového rozhrani)

Instalace balicku tbm-hudadmin (sekce packages):
(instalace tohoto balíku je potřebná pro funkci HUDLite)


Kofigurace Trixboxu

Vytvoreni extensions ve FreePBX:
(pro to, aby mohli fungovat klientské stanice na triXboXu, musí mít každá z nich vytvořenou „extension“ klapku. nejdřív je nutno si triXboX server zaregistrovat na trixbox.org)


V sekci Setup - Extensions vytvarime a odebirame klientska cisla pro trixbox 158.196.142.15:


V sekci administracnim webowem rozhrani Asterisku, v sekci Asterisk - HUDlite Admin:
(vidime zde nastavene extensions, je dobré si nastavit všechny pod stejným heslem, proč to komplikovat)


Instalace Hudlitu

Stažení klienta

Na začátku by bylo dobré si říct, že HUDlite klient je podobná aplikace jako dnes hojně využívaná aplikace Icq, Miranda a jiné. Stáhnout klienta si můžete na: http://www.hudlite.org/downloads.htm , kde jsou k dispozici tři verze:

  • HUDlite klient for linux 1.0.79 (8,75MB)
  • HUDlite klient for MAC 1.1.160 (8,66MB)
  • HUDlite klient for Windows XP 1.1.160 (9,9MB)

Po úspěšném stažení a nainstalování klienta je dále nutno ho nakonfigurovat. Uživatel musí pro správnou funkci vyplnit své jméno a heslo, IP adresu a heslo serveru. Po vyzkoušení připojení by se měl potom klient bez nějakých potíží připojit na server.

Konfigurace Hudlitu

Klient c.1 na pocitaci No.12:






System information



Výhody / nevýhody

Výhody Trixbox + HUDlite
Hlavní výhody systému vidíme v jednoduché a přehledné instalaci, uživatel však musí mít základní znalosti v oblasti návrhu počítačové sítě, znát pojmy IP, DHCP apod. Server je schopen fungovat i na výkonově slabším PC (menší náklady na spotřebu, zaleží i také na počtu uživatelů, které chceme mít v provozu zároveň) Schopnost komunikace jak s operačním systémem Windows, tak i Lunix MAC. Odolnost vůči vnějším útokům: Server je na blízkém počítači, není potřeba pro přihlášení k HUDLite připojení k Internetu a pokud systém vhodně zabezpečíme jsme schopni minimalizovat odposlech komunikace (výhoda oproti ICQ apod.). Systém trixbox je vhodný i pro funkci IP telefonie pod protokolem SIP s opět jednoduchou konfigurací.

Nevýhody Trixbox + HUDlite
Pomocí aplikace HUdlite nelze telefonovat.
Nevýhoda HUDlite je že při nepřítomnosti příjemce zprávy, neexistuje podpora záznamové služby na email tak jako je tomu u Asterisku s FreePBX.
Je nutné vlastnit počítač s nainstalovanou aplikací HUDlite, neexistuje hardwarové řešení.