Zkoušení stavebních materiálů a výrobků

Pevnost v tlakuPevnost v tlaku

Realizace a výstupy projektu

Způsob řešení projektu vychází ze stanovených cílů.

  1. Inovace náplně předmětu 2230207 - Zkoušení stavebních materiálů a výrobků
  2. V rámci projektu byla provedena analýza dosavadní výuky v laboratořích. Nová koncepce vychází ze zavedení čistě praktických cvičení, kdy teoretické základy budou studentům objasněny v přednáškách. Základní postupy a výukové podklady do cvičení jsou nyní k dispozici na stránkách předmětu, viz bod 3). Změnami tak prošla velká část cvičení, ve kterých si studenti praktickou formou osvojí zkoušení jednotlivých vlastností základních materiálů jako je cement, vápno, sádra, malty a betony, keramika, ale nově i materiálů jako jsou asfalty, plasty či dřevo.

    Dosavadní cvičení bylo zaměřeno zejména na cementy, cementové malty a betony. Na úkor teoretických cvičení a běžných zkoušek betonu byl oproti dosavadní výuce zvětšen prostor pro zavedení či rozšíření zkoušek stavebních materiálů a výrobků. Bylo rozšířeno zkoušení malt a maltovin o zkoušky sádry a vápenných a sanačních malt. Rovněž zkoušky keramiky a keramických výrobků doznaly změn ve formě rozšíření prováděných zkoušek. Studenti se dále nově seznámí se základními zkouškami:

    1. silničních asfaltů
    2. • Stanovení penetrace dle ČSN EN 1426 - měření hloubky proniknutí jehly penetrometru

      • Stanovení bodu měknutí dle ČSN EN 1427 - zkouška KK (kroužek-kulička).

    3. plastů
    4. Studenti budou mít k dispozici několik druhů základních polymerů a jejich úkolem bude ve cvičení stanovit jejich základní vlastnosti a určit o jaký druh plastu se jedná.

      • Stanovení druhu plastu (chování v ohni a vnější vlastnosti polymeru)

      • Stanovení rázové a vrubové houževnatosti metodou CHARPY

      • Stanovení ohybových vlastností

      • Tvrdost plastů

    5. dřeva
    6. Studenti budou mít k dispozici několik druhů dřeva, jejich úkolem bude ve cvičení stanovit jeho základní vlastnosti určit, o jaký druh dřeviny se jedná.

      • Odhad druhu dřeviny dle vzhledu a dle jeho charakteristických vlastností

      • Vlhkost a bobtnání dřeva

      • Stanovení rázové a vrubové houževnatosti metodou CHARPY

      • Pevnosti dřeva v tlaku a v tahu za ohybu

      • Stanovení tvrdosti dřeva

    Do výuky je nově zapojeno přístrojové vybavení, jež bylo získáno v průběhu několika minulých let z jiných zdrojů a bylo sporadicky využíváno pro zkušební účely laboratoře. Jedná se o přístroj na stanovení rázové a vrubové houževnatosti metodou CHARPY.

    Pro účely rozšíření cvičení byly získány z prostředků projektu zkušební vzorky různých druhů plastových a dřevěných materiálů, jejichž rozměry se dle prováděné zkoušky řídí příslušnými technickými normami.

  3. Vytvoření multimediálního pracoviště
  4. Bylo vytvořeno pracoviště pro komplexní zpracování studijních materiálů ve formě moderního výukového multimediálního textu. Toto pracoviště s výkonným hardwarovým, softwarovým a fotografickým vybavením je schopno pokrýt veškeré požadavky na tvorbu moderních výukových textů, včetně jejich prezentace v podobě elektronických publikací multimediálního charakteru.

    Pracoviště je tvořeno výkonnou přenosnou grafickou stanicí, která je vybavena notebookem s nejmodernějším programovým vybavením firem ADOBE a COREL, pomocí kterého je zajištěna kompletní softwarová podpora pro vývoj a správu moderních www stránek, úpravu fotografických předloh a bitmapových podkladů či zpracování vektorových obrazů (např. pro lepší znázornění zkušebních postupů). Tato stanice byla rovněž doplněna o doplňkový software, jako jsou Lingea slovníky (anglicko-české, česko-anglické) a Nero vypalovací program na DVD, CD. Zmíněná grafická stanice sloužila v průběhu řešení projektu ke zpracování učebních materiálů a www stránek pro předmět Zkoušení stavebních materiálů a výrobků. Po ukončení řešení projektu bude sloužit všem zaměstnancům zajišťujícím chod oboru Stavební materiály a diagnostika staveb k tvorbě studijních materiálů, ke grafické úpravě fotografických a jiných předloh, k prezentaci konferenčních a časopiseckých textů, kde jsou vyžadovány kvalitní podklady pro tisk.

    Další důležitou součástí pracoviště je foto vybavení, které je tvořeno fotografickým stolem, stativem na světlo či blesk a stativem na fotoaparát, dostatečně výkonným bleskem, odrazným a difúzním deštníkem pro nasvětlení fotografovaného předmětu. Samozřejmostí je digitální zrcadlovka, kterou je možné používat jak v interiéru, tak v exteriéru i při zhoršených podmínkách (utěsnění proti prachu i vodě). Veškeré fotografie pro www stránky předmětu byly získány pomocí tohoto vybavení, které bude dále k dispozici pro potřeby katedry. Veškeré vybavení je rovněž k dispozici studentům oboru Stavební materiály a diagnostika staveb při konečné úpravě bakalářských, diplomových či disertačních prací.

  5. Výukové studijní materiály s multimediálním obsahem, www stránky předmětu
  6. Dalším výstupem projektu je vytvoření www stránek předmětu. Studenti se mohou dostat na tyto stránky z oficiálních stránek katedry Stavebních hmot a hornického stavitelství, které jsou k dispozici na adrese http://www.fast.vsb.cz/223/cs/okruhy/studijni-materialy/. Odkaz bude rovněž umístěn na neoficiálních stránkách katedry, které budou v nejbližší době spuštěny.

    Na nových stránkách předmětu se studenti dozvědí veškeré údaje týkající se organizace cvičení i přednášek, změn ve výuce a aktuálních informací o chystaných exkurzích. Součástí stránek jsou rovněž studijní podklady ke cvičení, které budou v předmětu probírány a zkoušeny. Studijní text je přehledně členěn do kategorií podle jednotlivých materiálů. Současně s umístěním výukových textů online na webu předmětu byla vytvořena také off-line verze výukového materiálu na datovém DVD nosiči.