2. Historie, současnost a budoucnost čipových karet

O zrod čipové karty se zasloužil japonský vynálezce Kunitaka Arimura, který jako první zapustil mikroelektronický obvod do plastikového substrátu. Svůj vynález registroval v roce 1970. Jeho patent byl však zaměřen hlavně na způsob, jak zasadit mikročip do karty, a nevyužil funkčních vlastností systému; navíc byl omezen pouze na Japonsko, takže neměl velký vliv na budoucí vývoj čipových karet.
Morenův prototyp čipové kartyO několik let později, v roce 1974, si dal zaregistrovat francouzský žurnalista Roland Moreno patent na “nezávislý elektronický objekt s pamětí”. Tady už se věnovalo více pozornosti funkčním aspektům karty – včetně použití PIN (Personal Identification Number – osobního identifikačního čísla) pro kontrolu přístupu k datům uloženým na kartě. Téhož roku Moreno za účelem vývoje nové technologie založil společnost Société Internationale pour l’Innovation, později Innovatron. V současné době mají všichni výrobci čipových karet licence od Innovatronu a rok 1974 je všeobecně považován za začátek éry čipových karet.
První licenci od Innovatronu dostal Honeywell Bull, jeden z nejvýznamnějších francouzských výrobců počítačů. Bull ve spolupráci s americkou Motorolou dodal Innovatronu první čipovou kartu (bez mikroprocesoru) v roce 1976 a první “smart” kartu (čipovou kartu s procesorem) v roce 1979. Firma změnila své jméno na Bull CP8 a pak na CP8 Transac. Bull si svůj výrobek dal patentovat – tento tah byl natolik úspěšný, že skoro všichni výrobci čipů pro karty požádali o licenci. Mikroprocesor u čipových karet má zatím pouze jedinou funkci – stará se o bezpečnost přístupu k informacím uloženým v paměti. Těmito informacemi mohou být např. údaje o pacientově zdraví (zdravotnické karty), množství peněz (elektronická peněženka) apod. – většinou vždy data hodná pečlivé ochrany před přístupem osob nepovolaných. Jiné francouzské společnosti nebo pobočky se k CP8 rychle přidaly jako výrobci čipů. Začátkem roku 1980 byla technologie už tak vyspělá, že přilákala pozornost francouzské vlády a finančních, zdravotnických i telekomunikačních sektorů.

Nejvýznamnější zkouškou čipových karet byl v té době projekt řízený Francouzskou asociací pro bankovní karty, dnes Carte Bancaire, v letech 1982 až 1984. Byla vytvořena pracovní skupina, která zahrnovala Carte Bleue (Modrá karta spojená s Visou) a Carte Verte (Zelená karta spojená s MasterCard) spolu s vládní Telekomunikační administrativou. Celý projekt zahrnoval více než 100 000 karet a přes 700 elektronických platebních terminálů (zvaných EPOS – Electronic Point Of Sale). Ve třech městech – Blois, Caen a Lyonu – se provádělo několik experimentů s kartami tří vybraných výrobců čipů, firem Bull, Schlumberger a Philips. Jedním z cílů pilotního programu bylo zjistit, jaká technologie je pro čipové karty nejvýhodnější, a proto každý výrobce použil jiný technický přístup. Bull nasadil v Blois karty CP8 s procesorem MC6805 od Motoroly a 8 KB paměti (20 000 karet, 250 EPOS), Schlumberger vydal v Lyonu karty s ochrannými logickými obvody (tzv. wired logic) s 4,6 KB (50 000 karet, 200 EPOS), a konečně Philips v Caen použil dvoučipovou kartu (jeden čip jako mikroprocesor, druhý jako paměť) založenou na mikroprocesoru 8051 od Intelu s 16 KB (50 000 karet, 250 EPOS). Z technického hlediska byly výsledky tohoto testu vynikající. Problémy ohlášené držiteli karet a prodejci byly nepatrné a celkový názor uživatelů byl velmi příznivý. Po zvážení kvality všech technologií vybrala Carte Bancaire čipovou kartu Bull CP8 jako nejvhodnější pro finanční aplikace. Test zajistil Francii největší trh s čipovými kartami na světě: do konce roku 1992 vydaly francouzské banky přes 21 milionů karet. Ale také Philips podepsal s firmou Bull smlouvu, jež mu dovolila vyrábět karty CP8 v licenci. Vedle bankovního systému pak byly karty s wired-logic od firmy Schlumberger vybrány jako nejlepší pro použití v telefonních automatech. Rok 1986 byl významný tím, že v něm vznikla první norma pro čipové karty, standard ISO 7816. Dveře do budoucnosti se definitivně otevřely a cesta k ní byla dlážděna zlatem.

A co se děje dnes? Čipové karty se rychle rozšířily – s výjimkou USA – po celém světě a dnes se vydávají miliony karet přinášející svým výrobcům a provozovatelům miliardy zisku. Samozřejmě ani japonští výrobci čipů pro karty nezůstali pozadu a hrají už významnou roli. Jak je zřejmé z připojeného schématu procesoru firmy Hitachi, jádro jejích karet se v ničem neliší od jiných výrobků. Má CPU, I/O port – byť jen sériový – a všechny tři druhy paměti (ROM s operačním systémem a programem, RAM pro dočasné ukládaní dat a EEPROM pro čtení i zápis, která si pamatuje obsah i bez proudu). Mnoho výrobců dnes přidává i zvláštní kryptografickou jednotku na ochranu dat.

Stručně se zmíním o tom, proč se čipové karty neujaly v USA. Je to hlavně ze dvou důvodů: v první řadě Amerika vždy byla a je velmi dobře “prodrátovaná”, což se o evropských zemích říci nedá. Telefony tam fungují bez závad a levně, dostat telefonní linku nebo i dvě či tři je otázkou tak jednoho dne. A tato rychlost se nevztahuje jen na telefon, ale na všechny formy komunikace od kabelové a satelitní televize, mobilní telefonické radiokomunikace až po Internet a Intranet v podnicích. Dostat přístup na Internet přes ISDN dnes není problém a stojí to jen o málo víc než analogová přípojka přes modem. Komunikace jakéhokoliv druhu a služby s tím spojené vždy hrály v USA velkou roli.

A druhý důvod? Celá Amerika funguje na “kredit”, který je velmi lehké získat. Stačí, když platíte své účty včas a v pořádku; bez problému pak získáte kreditní kartu od Visy, MasterCardu, Discovery nebo American Expressu, karty od obchodních domů či benzinových společností, a to i když nemáte v bance ani cent. S kartou pak můžete nakupovat vše, na co si vzpomenete – od aut a letenek až po pračky, myčky nádobí, nábytek, obleky, benzin nebo si přímo můžete vybrat z bankovního automatu hotové peníze, i když na účtu žádné nemáte. S kreditní kartou můžete okamžitě platit prostřednictvím telefonu za věci z katalogů nebo si předem zaplatit letenku. A když zaplatíte dluh do jednoho měsíce, banka vám nic neúčtuje a vy můžete s penězi, které byste jinak neměli, disponovat jak chcete – třeba z nich brát úrok. Navíc, protože konkurence mezi poskytovateli kreditních karet je nemilosrdná, dostáváte zdarma různé odměny – třeba určitý počet kilometrů od leteckých společností. Když zákazník nakupuje např. v samoobsluze, také nepotřebuje hotovost. Většinou platí “debetní” kartou s magnetickým proužkem (peníze jsou okamžitě odečteny z jeho konta) nebo platí zase svou kreditní kartou. Proto v USA zatím nevznikla potřeba platidla typu SmartCard s uloženou hodnotou.

Situace se ale mění. Během olympijských her v Atlantě uskutečnila Visa vůbec největší pilotní program v historii. Dala tam k dispozici čipové karty s uloženou hodnotou (SVC – stored value card) ve výši 20 až 100 USD. Kdo dostal řekněme dvacetidolarovou kartu (která se dala po vyprázdnění znovu “nabít”), byl na tom stejně, jako by vyrazil do ulic s dvacetidolarovou papírovou bankovkou – s tím rozdílem, že při postupném “rozměňování” karty mu už žádné mince ani papírové peníze neprošly rukama. Všechny potřebné transakce se odehrávaly elektronicky.

Visa vkládá do tohoto programu hodně nadějí. V Atlantě byly desetitisíce lidí bez kreditu a všichni chtěli jíst. Proto jedním z hlavních účastníků programu byly podniky nabízející “fast food” jako McDonalds nebo Kentucky Fried Chicken. Fronty se pohybovaly rychleji, protože zákazník jen zastrčil kartu do snímače (ten mu automaticky odpočítal hodnotu z karty), dostal své jídlo, a už byl na řadě další zákazník. Nebylo třeba vracet drobné a přepočítávat je, majitel obchodu se nemusel bát, že mu je někdo z kasy ukradne, nemusel balit mince a vozit je do banky atd. Tohle všechno šetří spoustu času a námahy.

Vyhodnocování programu už dnes naznačuje skvělý úspěch karty (v Atlantě bylo prodáno přes 1,3 milionu kusů – prázdná karta za šest dolarů), a tak asi brzy budeme i ve Spojených státech svědky rozmachu čipových karet stejně jako v Evropě. Carlo Pascarelli, prezident Visa USA, tomu bezmezně věří: “Kdo by nechtěl vyměnit peněženku nacpanou deseti kreditními kartami, debetní bankovou kartou a kartami na benzín za jedinou SmartCard, zvláště když je mnohem bezpečnější!”

Už jsem se zmínil o tom co se stalo i co se dnes děje. Ještě ale zbývá budoucnost. Její výklad přenechám jednomu z vizionářů dnešního světa a to Billu Gatestovi. Ten zveřejnil ve svém pravidelném sloupku úvahu s názvem „Digitální peněženka budoucnosti aneb kapesní PC“. Nutno jen poznamenat, že tato úvaha vyšla bezmála před 3 lety. Gates tedy říká: “Když ztratíte peněženku, znamená to potíže, protože v ní zpravidla nebývají jen peníze. Ale s wallet PC – kapesním PC, který se stane populárním už během několika let, se situace změní. Bude to počítač velikosti kreditní nebo čipové karty s barevným displejem, který budete používat namísto mnoha věcí, které dnes neustále vláčíte s sebou – peněz, klíčů, osobních průkazů, kreditních karet, vstupenek, hodinek, novin, adresáře a organizátora, fotografie, kalkulačky, řidičského průkazu, mobilního telefonu či pageru. High-end PC vám navíc kdekoliv na Zemi přesně řekne, kde se nacházíte, protože bude obsahovat Global Positioning System, a jestliže takový počítač ztratíte, nebude to žádná tragédie, protože váš wallet PC obsahoval jen digitální informace o věcech (od peněz až po pager), které jsou natrvalo uloženy jinde, na bezpečném místě.” Microsoft už samozřejmě pracuje na softwaru pro tento druh PC. Dnešní pokroky v bateriové technologii a elektronice vůbec ho posunují z oblasti fikce do sféry velmi pravděpodobné reality. Zda se Billova vize skutečně splní, ukáže budoucnost.

Toto byla vize, na čem ale pracují vědci v laboratořích? Dnes se sice nejvíce používají karty bez procesoru, ale vývoj jde dál. Čipová karta dokáže dnes rozpoznat i vůni svého majitele (!), může vydávat zvuky a mít spoustu jiných funkcí. Do velikosti čipové karty se v nedaleké budoucnosti vejde celý počítač. Pro (laboratorní) realizaci této fantastické miniaturizace bylo až dosud technologickým problémem napájení, pokud by počítač v čipové kartě měl mít prakticky použitelný výkon. Podle posledních zpráv z aplikovaného výzkumu může být i tento problém překonán. To může ovlivnit celý trh platebních karet. Budeme-li optimisté, nebude to dříve než za 5-10 let. Vždyť jen nahrazování magnetického proužku u mezinárodních platebních karet čipem může trvat až do roku 2002. Nový objev v oblasti napájení však umožní dodat čipové kartě potřebný výkon pro nové uživatelské vlastnosti a zásadní bezpečnostní opatření:

Bezpečnostní hledisko je významné, protože většina aplikací čipových karet souvisí a bude souviset s penězi. Všeobecně se očekává nárůst počtu karet v předplatitelských a platebních systémech (elektronické peněženky) vedoucí až k radikálnímu omezení jak kovových, tak papírových peněz ve vyspělých zemích světa. Bezpečnost tu bude proto hrát obrovskou roli.
 
 

<--<-^->-->


Semestrální projekt z Číslicových počítačů II.
Autoři: Lumír Návrat, Jakub Konštacký, Zdeněk Šmíd, Pavel Oplatek