4 zpět o jednu stránku obsah (začátek prezentace) vpřed o jednu stránku

Příklad

Tenisový turnaj se obykle hraje vyřazovacím způsobem, pavoukem, kde v dalším kole hraje vždu jen vítězové z kola předchozího (polovina). Je to zčásti způsobeno formou tenisových turnajů: jedná se o jakési soustředění, kdy se z celého světa sjedou hráči na jedno místo a celý turnaj je nutno odehrát "co nejrychleji", aby byl vítěz znám relativně brzy a tenis aby neztratil na divácké oblibě (aby se neokoukal).

Naproti tomu zde, v Dolní Lomné, máme tři tenisové kurty a tým hráčů, který chce strávit celé odpoledne hrou. Nejde o to sledovat vyřazovací zápasy, ale aktivně si zasportovat. Proto bychom mohli hrát turnaj. Každý hráč odehraje jeden zápas s každým soupeřem. Budeme se snažit, abychom hru naplánovali co nejlépe, tj. aby všechny kurty byly stále obsazené, případně naložíme na turnaj další požadavky.

Tým

  1. Milan Doležal
  2. Radim Havelek
  3. Terka Kovářová
  4. Petr Kovář
  5. Petr Otipka
  6. David Šádek
  7. Anošt Žídek
Máme sedm hráčů, tři hřiště, to stojí za úvahu, jak naplánovat šest kol tak, aby nevznikaly žádné prostoje, aby bylo jasné kdo bude který zápas počítat, kdo sbírat míčky atd.

Našich sedm hráčů si vylosuje čísla od 1 do 7. Chtěli bychom mít k dispozici takové losovací tabulky, aby ani jeden neměl předem pocit, že jeho pořadí zápasů nějakým zásadním způsobem ovlivní jeho výsledky (počet vyhraných zápasů).

Jaké můžeme mít požadavky na losovací tabulky?