znak

Informační systémy

Texty pro výuku, odkazy a otázky ke zkouškám

danel

Zpět  

Poslední aktualizace: 4.5.2011

FINÁLNÍ VERZE

Informační systémy - elektronická skripta

Úvod k informačním systémům

Informační systém je definován jako soubor prostředků (HW, SW, lidé, organizační opatření...), které slouží ke sběru, zpracování a poskytování informací.
Informační systém je podpůrný prostředek pro lepší rozhodování a řízení.

V praxi je informační systém nedílnou součástí každého podniku. Jestliže se nějakou formou zabýváme informatikou, dříve nebo později budeme s nějakým informačním systémem pracovat. Je proto důležité mít základní představu o tom, co to informační systém je, jaký má účel, vlastnosti, strukturu. Řekneme se, jaké problémy mohou nastat při návrhu a realizaci informačních systémů. Co by měly informační systémy splňovat, aby splnily očekávání, které je do nich vkládáno. Jaká je základní klasifikace informačních systémů podle řídicích úrovní i podle účelu využívání. Jak s informačními systémy souvisí databáze a co je to Business intelligence. Jaké jsou nejčastější typy podnikových informačních systémů. Jak ovlivnil informační systémy nástup webových technologií.

Na začátek si připomeneme základní pojmy z informatiky, které byste již měli znát z předmětu Základy informatiky - jaký je rozdíl mezi daty a infromacemi, jaká je jednotka informace a v jakých násobcích se vyjadřuje.

Dále bychom si měli připomenout pojem systém, který jste už probírali v předmětu Teorie systémů a řízení.

Co tedy znamená pojem Informační systém?

Definovali jsme informační systém, v dalších částech se budeme zabývat těmito tématy:
Požadavky na informační systém
Historické etapy ve vývoji informačních systémů
Co je to efektivnost IS?
Pořizování IS a očekávání, která jsou na IS kladená

Na závěr úvodu do informačních systémů se ještě jednou vrátíme do teorie systémů a řízení, protože informační systém úzce souvisí s pojmem řídicí systém. Řekneme si, jakou jsou tři řídicí úrovně, připomeneme si základní schéma řízení. Jaký je rozdíl mezi pojmy řízení, ovládání a regulace?
Základní pojmy z oblasti řídicích systémů a jaká je souvislost mezi pojemem informační a řídicí systém.

Architektura informačních systémů

V této kapitole si řekneme, co to je architektura informačních systémů.

Klasifikace informačních systémů podle řídicí úrovně

Řízení v podniku můžeme rozdělit, dle časové úrovně a míry nakolik řeší aktuální stav, do tří úrovní: operativní, taktická a strategická. Tomu odpovídá i klasifikace informačních systémů. Můžeme se setkat s informačními systémy TPS, MIS a EIS.

Implementace informačních systémů a základy softwarového inženýrství

V další kapitole rozebereme, jak probíhá pořízení a implementace informačního systému, jaké má implementace fáze, jaké jsou scénáře nasazení a jak můžeme posuzovat náklady na pořízení IS.

S tím souvisí i dva přístupy k vývoji IS, úkolocentrický a hodnotocentrický.

Následující kapitola se zabývá problémy a specifiky spojené s vývoje software (a tedy informačních systémů) a také s metodikami vývoje SW, se kterými se můžete setkat. Touto oblastí se zabývá vědní discpiplína označovaná jako softwarové inženýrství.

Řízení vývoje software mělo svůj historický vývoj, od celkem neřízeného vývoje prováděného nadšenci až k dnešnímu stavu, kdy jsou k dispozici metodiky pro řízení vývoje software. Metodiky můžeme rozdělit na metodiky klasické, které jsou založeny na striktní definici čiností a používající zásady projektového řízení, a na metodiky agilní vycházející z maifestu agilního vývoje (2004), jehož základní tezí je upřednostnění uspokojení potřeb zákazníka před dodržováním projektu a termínů za každou cenu.

Jako zdroj informací je možné využívat i YouTube, kde se nacházejí (většinou v angličtině) zajímavé výukové materiály. Zde se například můžete podívat na video, kde je prezentována podstata agilní metodiky SCRUM

Databáze v informačních systémech

Informační systémy, jak už plyne z definice tohoto pojmu, pracují s informacemi. Ty je třeba někam ukládat, abychom s nima následně mohli pracovat. Jádrem informačních systémů jsou tedy datová úložiště - databáze. S databázemi jste se už seznámili v předmětu Databázové systémy, přesto nebude na škodu si připomenout základní pojmy z databází a datového modelování

Podnikové informační systémy

S informačními systémy se můžete setkat v oblasti podnikové sféry, tyto systémy označujeme jako podnikové informační systémy. Podle způsobu jejich využití a podle oblasti, kterou řeší, je můžeme členit do několika kategorií:

Business inteligence v informačních systémech

Business Intelligence (BI) je skupina softwarových prostředků, které slouží pro analýzu dat za účelem zlepšení strategického (manažerského) rozhodování. Aby bylo možné používat prostředky Business intelligence, musíme mít data integrovaná do zvláštního typu databáze, který se nazývá datový sklad.

Nad datovým skladem můžeme provádet multidimenzionální analýzu dat pomocí prostředků OLAP nástrojů. Výsledkem OLAP analýzy může být například analýza závilosti prodeje na regionu, produktu, zákaznících apod.

Pokročilejší forma analýzy dat je tzv. dolování dat (Data Mining), kdy zjišťujeme, většinou pomocí statistických metod nad rozsáhlými časově závislými daty, dosud neznámé vztahy.

Informační systémy na webu

Informační systémy mohou mít, co se týče způsobu nasazení, různou podobu. S rozvojem Internetu se začaly objevovat informační systémy, které jsou provozovány v prostředí internetu/intranetu. Tyto systémy jsou vytvořeny s využitím internetových technologií, je tedy dobré mít aspoň základní povědomí o technologiích, se kterými se můžete setkat.

Pro provozování IS na webu je potřeba využít webový server (Apache, IIS, Tomcat, ...).
Internetové technologie mají některé odlišnosti a specifika oproti klasickému řešení. Použití internetových technologií přináší i určité problémy.
Zde si přečtěte úvod do webových informačních systémů včetně stručného shrnutí některých technologí na webu.

Geografické informační systémy

Určitě jste už někdy použili mapy na Google Maps nebo www.mapy.cz? Tyto weby jsou typickým příkladem speciálního typu informačního systému, označovaného jako GIS (Geografický informační systém). V rámci tohoto předmětu se seznámíme se základy GIS systémů.

Informační systémy ve výrobě a při řízení technologických procesů

Při nasazení informačních systémů ve výrobě a při řízení technologických procesů musíme vyřešit některé problémy a úlohy specifické pro tuto oblast. Informační systémy ve výrobě jsou závislé na charakteru výroby (kontinuální, dávková, kusová) a jedním z charakteristických činností těchto systémů je zajištění indetifikace výrobků (např. pomocí EAN nebo RFID).

Při řízení technologických procesů mluvíme v souvislosti s IS předvším o npeřímém řízení. Pokud chceme řídit technologický proces, musíme mít možnost zjišťovat informace o jeho stavu a mít možnost nějakým způsobem na systém působit. Tzn. systém musí být vybaven snímači a akčními členy. Informace ze snímačů jsou prostřednictvím rozhraní a protokolů přenášeny do řídicího (informačního) systému. Pro připojení snímačů se používají průmyslové sběrnice, jako je např. Fieldbus, Profibus apod. Nedílnou součástí informačních systémů pro řízení technologických procesů jsou i sotwarové prostředky pro vizualiazci v reálném čase, tzv. SCADA systémy.

Bezpečnost informačních systémů

S bezpečností v oblasti informačních technologií jsme se již seznámili v předmětu Základy informatiky. V následující kapitole, věnované bezpečnosti informačních systémů, si tyto poznatky připomeneme a rozšíříme.

Informační systémy ve státní správě

Na závěr kurzu Informační systémy si uvedeme přehled legislativy, oragnizací, insititucí a předpisů, které se zabývají tvorbou a nasazením informačních systémů ve státní správě. Informační systémy ve státní správě se vyznačují dvěmi specifiky - musí respektovat platnou legislativu a jsou ovlivněny volebními cykly. Součástí prezentace jsou i konkrétní příklady IS z oblasti justice nebo policie.