Komunikační systémy v podnikových sítích

Ve spojovacích soustavách se posluchači měli možnost seznámit s technologiemi a evolucí spojovacích systémů ve veřejných sítích. Neméně významným segmentem jsou ovšem i neveřejné sítě se specifickými nároky na komunikační systémy, které jsou nasazovány ve velkých podnikových (korporátních) sítích. Zatímco veřejné spojovací systémy jsou navrhovány především na výkon, tak v  podnikové komunikaci je klíčový rozsah služeb a nástavbových aplikací, které přináší koncovým uživatelům komfort či nástroje zvyšující jejich efektivitu práce. Nároky jsou pochopitelně specifické, jiné požadavky bude mít úředník ve státní správě, operátor help-desku či vrcholový manager.

Cílem kurzu je seznámit studenty s problematikou firemní komunikace, s možnostmi a službami komunikačních systémů , a to jak v teoretické, tak především v praktické rovině. Podstatnou výhodou  je dlouhodobé partnerství se společností SIEMENS, které trvá již od vzniku Katedry telekomunikační techniky a laboratoř, ve které probíhá výuka je průběžně doplňována novými aplikacemi a zařízeními. Díky tomu můžeme pružně reagovat na trendy v oblasti podnikových komunikací a nabídnout studentům atraktivní obsah.

Původně předmět vznikl z požadavku fy SIEMENS v době, kdy na trhu byl kritický nedostatek inženýrů v oboru telekomunikací, modernizovaly se a navrhovaly nové velké korporátní sítě, jejich realizace přinášely ekonomický efekt a vložené investice se velmi rychle vracely, vzniklo cca 2 mil. nových tel. přípojek v podnikovém segmentu. Fakulta, potažmo katedra, tak flexibilně reagovala na aktuální požadavky z průmyslu a byl zaveden předmět "Programování a řízení telefonních ústředen", předchůdce dnes nabízeného kurzu. Ačkoliv je trh neveřejných komunikačních systémů již stabilizovaný a turbulence se neočekávají, tak by znalost specifik podnikové komunikace měla patřit k základnímu know-how absolventa katedry telekomunikační techniky. Obměna korporátních komunikačních systémů se provádí cca v desetiletých cyklech a rovněž je zapotřebí specialistů, kteří jsou schopní implementovat nová řešení a garantovat jejich provoz.

Jak bylo výše řečeno, za tímto předmětem stojí společnost SIEMENS a proto budou i cvičení probíhat převážně na zařízeních tohoto výrobce. Pro studenty bude podstatné seznámení s oblasti podnikových komunikačních řešení a alespoň budou mít pro svou inženýrskou praxi srovnání. Jelikož stěžejním prvkem naší laboratoře je komunikační server Siemens Hipath4000, tak většinu praktického obsahu kurzu budeme realizovat na tomto zařízení. Kromě toho je laboratoř vybavena i jinými systémy od Siemense jako Hipath2000, 3000 anebo softswitch 8000 (dnes OpenScape).


Podpora předmětu, přednášky a cvičení
Moodle