Cvičení z předmětu Základy geoinformatiky

Úvodní slovo Cvičení č. 1. Cvičení č. 2. Cvičení č. 3. Cvičení č. 4. Cvičení č. 5 a 6. Cvičení č. 7. Cvičení č. 8. Cvičení č. 9. Cvičení č. 10. Cvičení č. 11. Cvičení č. 12. Cvičení č. 13. Cvičení č. 14.
VŠB

Cvičení č. 9. – Geoweb – mapy v prostředí Internetu II.


Cíle cvičení:

  • Seznámit se a naučit se používat nejčastěji využívané mapové portály v ČR a ve světě.
  • Seznámit se s technologií ArcGIS Server s využitím různých vývojových nástrojů.

Úvod:

V minulém cvičení jsme měli možnost seznámit se s webovým řešením ArcGIS on-line. Dnes si v první části ukážeme další mapové portály. V druhé části se seznámíme s technologií založenou na ArcGIS Serveru s využitím různých vývojových nástrojů. Tato řešení volíme v případě, že chceme vybudovat vlastní a nezávislé řešení. Zásadní nevýhodou ArcGIS serveru je jeho cena, která se pohybuje ve statisících korun.


Práce s mapou on-line

V prostředí internetu se můžeme setkat s různými mapovými portály a mapami on-line. K nejznámějším patří:


Google Maps

Google maps patří k světové nejpoužívanějšímu mapovému portálu s mapami dostupnými pro celý svět od společnosti Google. Jako podkladovou mapu můžete zvolit leteckou (Earth) nebo obecnou fyzicko-geografickou mapu. Na portálu můžete využívat také vyhledávání a plánování tras.

Zajímavou funkcí je Google Street View (ikona panáčka), která Vám umožňuje virtuálně se procházet po ulicích a silnicích. Mimo jiné se však můžete projet na lodi po Amazonce a další.

Obrázek 1: Pohled na VŠB-TUO v prostředí StreetView na Google Maps.

Obrázek 1: Pohled na VŠB-TUO v prostředí StreetView na Google Maps.


Portál Mapy.cz

Portál Mapy.cz patří v ČR k nejvyužívanějším. Portál disponuje s podobnou funkcionalitou jako Google maps specializované na Českou republiku, avšak rozšířenou o další zajímavé mapové podklady a nástroje. Řada podkladů je však logicky omezena pouze na ČR, jiné na Evropu. Jako podklad si můžeme zvolit leteckou, základní fyzicko-geografickou, turistickou, cykloturistickou a historickou mapu. Historická mapa zahrnuje mapy II. vojenského mapování pocházející z let 1836-1852. K dispozici jsou také starší letecké mapy z roku 2003 a 2006.

Na těchto stránkách dobře funguje vyhledávání tras. Výsledek můžete uložit ve formátu GPX či KML a dále s ním pracovat v navigacích nebo software Google Earth. Novinkou je panoramatický pohled, což je obdobou Google StreetView.


Národní geoportál INSPIRE

Národní geoportál INSPIRE je provozován společností CENIA. Tento portál byl zřízen na základě evropské směrnice o INSPIRE, která má za cíl zprostředkovávat geodata napříč státy EU. Pro uživatele to nese velkou výhodu, protože byla uvolněna celá řada dat zejména z produkce ČÚZK zdarma. Uživatel si je může prohlížet v sekci mapy nebo je připojit do GIS přes WMS služby či jako službu ArcGIS serveru (detaily pro připojení zde: http://geoportal.gov.cz/web/guest/wms/).

V sekci mapy je možné připojit desítky vrstev. Mezi nejzajímavější bych zmínil:

  • katastrální mapy
  • Zabaged
  • topografické mapy (Základní mapy ČR v různých měřítcích)
  • historickou ortofotomapu z 50. let
  • historické mapy II. a III. vojenského mapování
  • aktuální orotofotomapu
  • automapu
  • DMÚ 25

Většinu z těchto pokladů a mnohé další je pak možné připojit přímo do GIS přes WMS služby.


ČÚZK

Český úřad zeměměřický a katastrální je ústředním orgánem státní správy geodézie a kartografie a katastru nemovitostí České republiky se sídlem v Praze. Vykonává řadu činností, mezi něž patří správa katastru nemovitostí, produkce státní mapy ČR, základním map ČR, digitální báze ZABAGED a řadu dalších produktů včetně archivním map.

Na jejich stránkách je možné on-line nahlížet do katastru nemovitostí, dále ČÚZK provozuje geoportál. Většinu služeb je možné si taktéž (díky směrnici INSPIRE) připojit přímo do GIS pomocí WMS služeb. Dále je možné on-line objednávat digitální mapy a tištěné mapy. Na geoportálu je zpřístupněna Státní mapa v měřítku 1 : 5 000, základní mapy v různých měřítcích, katastrální mapa, ortofotomapa, ZABAGED, správní členění a další.


Další mapové portály


Aplikace využívající ArcGIS server

V druhé části cvičení se seznámíme s aplikacemi, jejichž základem je ArcGIS server. Na jeho základě je vytváření vlastní GIS aplikace s pomocí různých vývojových nástrojů, mezi něž paří:

  • ArcGIS API for JavaScript.
  • ArcGIS API for Flex.
  • ArcGIS API for Silverlight/WPF.

Vývoj takovéto aplikace je již určen studentům oboru geoinformatiky. Jako běžný uživatel se můžete setkat s již připravenými aplikacemi, z nichž na některé se podíváme blíže. Většina těchto řešení má v aplikaci integrována nástroje pro měření, tisk a vyhledávání. V rámci některých aplikací je také možné on-line vkládat záznamy do databáze.

Obrázek 2: Ukázka mapového portálu založeného na ArcGIS API for JavaScript

Obrázek 2: Ukázka mapového portálu založeného na ArcGIS API for JavaScript


Aplikace založené na ArcGIS API for JavaScript

Domovskou stránku ukázek demonstrujících funkční možnosti aplikací vyvinutých prostřednictvím této technologie naleznete zde: ArcGIS API for Java Script.

Ke každé z několika desítek ukázek je k dispozici programový kód, pomocí něhož je ukázková aplikace vytvořena.

Ukázky:

Mapový portál Klíšťata a jimi přenášená onemocnění http://gis.vsb.cz/klistata

Aplikace vyvíjená na Institutu geoinformatiky VŠB-TUO. Publikuje výsledky sběrů klíšťat a jimi přenášených onemocnění v Jihočeském kraji a Bavorsku.

World traffic developers.arcgis.com/javascript/samples/ags_traffic/

Ukázka představuje sledování aktuální dopravy v Los Angeles téměř v reálném čase aktualizovanou v 5 minutových intervalech.


Aplikace založené na ArcGIS API for Flex

Domovskou stránku ukázek demonstrujících funkční možnosti aplikací vyvinutých prostřednictvím této technologie naleznete zde: ArcGIS for API Flex.

Ukázky:

Klíšťová encefalitida v ČR http://ags.arcdata.cz/klistata/

Aplikace znázorňuje počty případů klíšťové encefalitidy ve spojení s průměrnou teplotou a lesními porosty v ČR.

Hinds County Economic Development Authority http://www.selecthinds.com/siteselector/

Ukázka využití jednoduché analytické úlohy stanovení servisních oblastí (The Service Areas Finding). Úloha, patřící mezi síťové analýzy, analyzuje časovou (případně i metrickou) dostupnost území.


Aplikace založené na ArcGIS API for Silverlight/WPF

Domovskou stránku ukázek demonstrujících funkční možnosti aplikací vyvinutých prostřednictvím této technologie naleznete na http://help.arcgis.com/en/webapi/silverlight/samples/start.htm. Pro běh aplikace je však nutná instalace Microsoft Silverlight.

Ukázky:

MapoMAT – AOPK mapy.nature.cz

Mapový portál sloužící k zadávání dat z terénních měření a jejich vyhledávání on-line.

Úkol:

  • Projděte a vyzkoušejte si výše uvedené mapové aplikace.
  • Nalezněte alespoň 3 další zajímavé mapové
strom
Náplň webu: Pavel Švec (pavel.svec1@vsb.cz) web design: Václav Kostka (kos416@vsb.cz)