17.1. Přístupnost webu

Jak již víme, jedním z našich cílů při tvorbě webových stránek by měla být jeho přístupnost. Ovšem co to vlastně je, jaké jsou výhody a jak toho dosáhnout?.

ikona
Definice 5:

Přístupné stránky nestaví svým uživatelům žádné překážky, které by jim znemožnily daný web efektivně používat.

Pojem přístupnosti pramení z toho, že ne všichni uživatelé internetu jsou stejní. Jednak používají různé prohlížeče na různých hardwarových zařízeních, ale také weby navštěvují uživatelé hendikepovaní, např. zrakově postižení lidé se čtecími zařízeními.

Ale ať již se jedná o člověka se zastaralým prohlížečem nepodporujícím standardy či člověka zdravotně postiženého, každý by měl mít možnost obsah našich webových stránek prohlédnout i za tu cenu, že mu nebude zobrazen dle našeho grafického záměru. Design webu je samozřejmě důležitý - a také jej majoritní většina uživatelů jistě ocení - nesmíme mu však dávat přednost před samotným obsahem. A k tomu můžeme, jak jste již z předchozího výkladu jistě pochopili, s výhodou použít právě XHTML a CSS (ovšem to že uděláme beztabulkový layout webu ještě samozřejmě neznamená, že web je přístupný).

Výhody přístupnosti

Jak udělat přístupný web?

To je opravdu velmi rozsáhlá problematika. Pravidla tvorby přístupného webu definuje dokument Ministerstva Informatiky ČR Best practice - Pravidla pro tvorbu přístupného webu. Jelikož tento dokument psali známí čeští odborníci z oblasti webdesignu, může pro nás být velkou inspirací. Uvedeme zde pouze jeho hlavní body, podrobněji jsou jednotlivé položky rozpracovány včetně praktických příkladů v dokumentu.

Základní pravidla přístupného dokumentu

Pozor na kontrast barev a vhodnou velikost písma. Vše by mělo být dobře a pohodlně čitelné. Žluté písmo na bílém pozadí na přístupný web určitě nepatří.

Jak ověřit že je námi vytvořený web přístupný

Po vytvoření našeho webu, který jsme budovali jako přístupný je vhodné tuto skutečnost otestovat. K dispozici máme tři metody.

  1. ruční kontrola

  2. automatická kontrola

  3. kontrola odborníka (audit)

Ruční kontrola je asi nejčastějším způsobem. Provádíme ji sami tak že se snažíme nasimulovat všechny možné situace, které při prohlížení webu mohou nastat.

Testování funkčnosti

Ověření přístupnosti tímto způsobem však závisí na znalostech testující osoby a na důslednosti provedených testů.

Automatická kontrola. V tomto případě můžeme použít některý z automatických validátorů. Zajímavý je např. nástroj Bobby. Bohužel na automatickou kontrolu nelze díky technickému omezení nástrojů zcela spoléhat. Mohou nám však pomoci při naší snaze.

Poslední možností, použitelnou zejména v profesionální sféře je kontrola odborníkem na přístupnost.

ikona
Poznámka:

Problematikou přístupnosti webu se zabývá například projekt Přístupnost. Za pozornost stojí také Manifest Dogma W4, což je projekt nezávislých webdesignérů jež definuje zásady hodnotného a přístupného webu.