15.6. Tvorba XHTML dokumentů

Ruční tvorba XHTML dokumentů

Nyní máme představu co to XHTML dokument je, ještě zbývá dořešit otázku jeho tvorby. XHTML dokumenty pro web jsou zpravidla tvořeny v běžných textových editorech. Nejlepší je použití takového editoru, který dokáže zvýrazňovat syntaxi a případně nabízet XHTML značky. Takový dokument lze však tvořit i v běžném Poznámkovém bloku. WYSIWYG editory (typu FrontPage) naopak vhodné nejsou, neboť ty negenerují validní XHTML dokumenty.

Zajímavými nástroji jsou PSPad, Macromedia DreamWeaver, HTML-Kit, UltraEdit a další. Každý autor webu si jistě najde ten, který mu bude vyhovovat nejlépe.

Ruční tvorba XHTML dokumentů, potažmo webových sídel v podobných textových editorech je nejlepší cestou jak vytvořit validní, optimalizovaný, a sémanticky správně značený web, protože autor má plnou kontrolu nad tím co dělá.

Generování XHTML dokumentů

Jelikož jsme již v rámci našeho kurzu zvládli problematiku tvorby dokumentů v DocBooku, můžeme jej také samozřejmě využít pro generování XHTML dokumentů. Tento postup není vhodný pro tvorbu webových sídel, kde potřebujeme precizně vytvořit layout webu. Pro různé jednodušší dokumenty , které se třeba stanou v budoucnu součástí webových sídel však tento postup použít můžeme.

Využití editoru XMLMind

S editorem XMLMind jsme se již seznámili dříve. Také tento program lze použít pro tvorbu XHTML dokumentů, neboť pro to má přímo vestavěnou podporu.

Výhodou používání tohoto editoru je skutečnost, že obsahuje seznam všech elementů a dovoluje tak pohodlně psát XHTML ve WYSIWYM režimu. Jelikož sám nabízí značky dle DTD, nutí nás de facto k psaní validního kódu.

Na druhé straně zase není vhodný pro tvorbu webových sídel se složitým designem.

XMLmind má vestavěné DTD pro XHTML 1.0 Strict i XHTML 1.0 Transitional.

Práce s programem probíhá ve stejném duchu jako při tvorbě dokumentu pro DocBook.

ikona
Algoritmus 15.1: Založení XHTML dokumentu
  1. Zvolíme Soubor - Nový dokument a vybereme položku XHTML (buď variantu Strict nebo Transitional).

  2. Objeví se pracovní okno se dvěma prázdnými poli. První z nich je titulek dokumentu a další představuje strukturu samotného dokumentu.

  3. Klikneme do první položky, a vyplníme výstižný titulek dokumentu (ten se bude zobrazovat v záhlaví okna WWW prohlížeče).

  4. Dále klikneme do druhé položky a pomocí standardního postupu tvorby dokumentů s využitím horní a pravé tlačítkové lišty vkládáme různé elementy.

V hlavním menu programu přibyla položka XHTML, která obsahuje některé užitečné funkce pro vkládání, ale zejména položku Preview pro zobrazení dokumentu ve webovém prohlížeči.

Následující obrázek demonstruje jak vypadá editace XHTML dokumentu v tomto editoru.

XHTML dokument v editoru XMLMind

Obrázek 15.1. XHTML dokument v editoru XMLMind

ikona
Ukázkový XHTML dokument

Dokument, který vidíte výše na obrázku máte k dispozici v tomto souboru.

ikona
Shrnutí:

XHTML je nástupcem jazyka HTML a patří mu budoucnost. Obsahuje pouze značky pro definici struktury dokumentu, nikoliv jeho vzhledu. Aktuální verzí je 1.1, nejčastěji je však momentálně využívaná verze 1.0, která je definovaná ve třech variantách (Transitional, Strict a Frameset).