8.2. XSL

XSL znamená eXtensible Stylesheet Language. Jako obvykle je jeho specifikace stanovena konsorciem W3C a můžeme ji nalézt na adrese http://www.w3.org/Style/XSL/. Tento stylový jazyk je v podstatě rozdělen na dvě části.

První slouží k transformacím dokumentů. Dovoluje nahrazovat značky XML značkami jinými. Tím pádem může být kompletně změněna struktura dokumentu, nebo třeba provedena transformace XML značek na HTML tagy. Zároveň tato technologie dovoluje automatizovat mnoho věcí v dokumentu - číslovat nadpisy, generovat obsahy a rejstříky, doplňovat texty na určená místa apod. Tato část jazyka XSL se nazývá XSLT, neboli XSL Transformations.

Druhá část je část formátovací. Nazývá se XSL FO (XSL Formatting Objects). Používá se především pro definici stránkového rozložení dokumentu. Můžeme určovat rozložení textu na stránce, včetně vícesloupcové sazby, obtékání objektů, velikosti písma, výšky řádku, záhlaví, zápatí a dalších věcí. Jeho základním stavebním kamenem jsou formátovací objekty, pomocí kterých toto rozložení stránek definujeme.

V rámci našeho kurzu nebudeme tyto technologie podrobně popisovat. Zájemci se mohou dočíst další informace např. v [Dud-05], [Kos-04] či [Har-99].

ikona
Shrnutí:

Při psaní dokumentů v XML je nezbytné dodržovat několik zásad, aby naše dokumenty byly správně formátované a validní. Pak je lze bez problémů strojově zpracovat. Pro transformaci XML dokumentů do jiných formátů se používají XSL styly, které mají část transformační (XSLT) a formátovací (FO). Transformace pak probíhá pomocí XSLT či FO procesoru.