domovská stránka Petra Kováře
aktuální zajímavé úlohy
archiv zajímavých úloh
tabulka úspěšných řešitelů
Statistický přehled řešení
zadání pěkných úloh, které jsem však ještě neřešil
stránka věnovaná novým úlohám
poslat e-mail
   

63. archiv zajímavých úloh

listujete v archivu

63.1. Putování po šachovnici 4 body

Máme-li klasickou šachovnici 8×8 polí, je možné putovat jezdcem po celé šachovnici tak, abychom každé pole navštívili právě jednou. Podobně můžeme putovat věží, dokonce i když dovolíme věži putovat pouze o jedno jediné políčko.
Nyní vezmeme šachovnici 8×8 polí a vyřízneme z ní dvě protilehlá rohová políčka.

Otázky

máte-li správně nastavený prohlížeč, můžete kliknutím otevřít poštu a poslat řešení a) Jak putovat koněm po šachovnici bez dvou protilehlých rohových políček tak, abychom každé pole navštívili právě jedenkrát?
b) Jak putovat věží, přičemž věží smíme táhnout nejvýše o jedno pole, po šachovnici bez dvou protilehlých rohových políček tak, abychom každé pole navštívili právě jedenkrát?

63.2. Předkové 1 bod

Každý člověk má dva rodiče. protože každý z rodičů má své dva rodiče, má každý člověk čtyři prarodiče, osm praprarodičů a tak dále. Snadno spočítáme, že o dvacet dvě generace zpět v čase by měl každý člověk v našem státě více než 8 milionů předků, což je více, než činila tehdejší populace. Mohli bychom sice tvrdit, že mezi předky má každý člověk i cizince, avšak třiceti generacemi by podle uvedené úvahy musel každý člověk mít více než dvě miliardy předků a tolik lidí nežilo na celé zemi.

Úkol

máte-li správně nastavený prohlížeč, můžete kliknutím otevřít poštu a poslat řešení Vysvětlete!

63.3. Krademe lano 1 bod

V hale jsou u stropu dvě traverzy 40 stop vysoko a 20 stop od sebe vzdálené. Přes každou traverzu je jedním koncem přivázané lano 50 stop dlouhé, druhý konec leží na zemi. Pro šplhání jsme dostatečně fyzicky vybaveni, ale jinak máme k dispozici jen nůž.

Otázka

máte-li správně nastavený prohlížeč, můžete kliknutím otevřít poštu a poslat řešení Kolik stop lana se nám podaří ukrást?

Zkouška

Máte-li prohlížeč s podporou JavaScriptu, můžete vyzkoušet, jestli máte správné řešení.
 

63.4. Sto vězňů a krabice 7 bodů

100 vězňů odsouzených k smrti dostane šanci dostat milost, pokud KAŽDÝ z nich uspěje v následující hře. Na 100 kartiček napíšeme jména vězňů (každé jméno je jiné). Na dvoře je připraveno v řadě 100 uzavřených (neprůhledných) krabic a do každé krabice bude náhodně vylosována jedna kartičku. Každý vězeň bude moci otevřít 50 krabic (jen polovinu) a pokud přitom najde své jméno, uspěje. Všichni vězni budou propuštění, pokud každý vězeň uspěje, ale pokud alespoň jeden neuspěje, budou všichni popraveni.

Vězni mají dovoleno domluvit se dopředu na společné strategii. Potom budou odvedeni do samostatných cel a již nemají žádnou možnost další komunikace. Dozorci budou postupně (náhodně) přivádět vězně a každý nahlédne do 50 krabic a než přivedou dalšího vězně budou všechny krabice uzavřeny. Krabice ani kartičky se nesmí přesouvat.

Otázky

máte-li správně nastavený prohlížeč, můžete kliknutím otevřít poštu a poslat řešení a) Jakou mají zvolit strategii, aby jejich šance na úspěch byla co největší?
b) Jaká je pravděpodobnost úspěchu?

Zkouška

Máte-li prohlížeč s podporou JavaScriptu, můžete vyzkoušet, jestli máte správné řešení.
 

63.5. Lednička 1 bod

V izolované místnosti necháme běžet ledničku s otevřenými dveřmi.

Otázka

máte-li správně nastavený prohlížeč, můžete kliknutím otevřít poštu a poslat řešení Jak se změní teplota v místnosti?

Odkazy

Zkuste vyřešit aktuální úlohu. Můžete se podívat na tabulku úspěšných řešitelů nebo na stránku věnovanou novým úlohám.

Jdi na předchozí archiv / následující archiv.


separator
Kontaktní e-mail Dotazy a připomínky na adresu Petr.Kovar@vsb.cz Aktualizace: 01.01.1970