Homepage
Curriculum vitae
Publikace
Výuka
Kontakt
   

Referáty z Diskrétní matematiky ZS 2005/2006

Toto není stránka aktuálního akademického roku.

Druhá sada zadání

Napsat referát z předmětu Diskrétní matematika musí každý student sám, žádná spolupráce na textu referátu není dovolena. Je však povoleno o zadání referátu volně diskutovat se spolužáky i na cvičeních. Hodnocení referátů je buď 0 nebo 10 bodů, tj. stylem ANO/NE. V případě mimořádně kvalitního referátu lze udělit i 20 bodů. Referát odevzdáváte e-mailem nebo na papíře příslušnému vyučujícímu (kontakt je uveden u každého zadání). Cvičící vás může vyzvat k přednesení vašeho referátu během cvičení.

Každý referát vypracujete formou odborného článku, tj. musí mít nadpis, jméno, abstrakt a přehledné členění na sekce, to vše psáno na počítači v rozsahu asi 2 až 5 stran A4. Abstrakt je zhruba jeden odstavec shrnující, o čem referát je a co je hlavním přínosem vaší práce, zahrnuje i podstatu zadání. Zadání referátu nekopírujte do výsledného textu, ale opište vlastními slovy v úvodu, popište co jste vlastně řešili. Pro ukázku správného stylu uvádíme dva referáty DIM z roku 2003: 1. referát a 2. referát s extra body.

Preferujeme odevzdávání referátů e-mailem ve formátu PS či PDF, přičemž v těle e-mailu musíte uvést studentské číslo a PDF soubor přikládáte nesbalený. (Pokud PDF zatím neumíte vytvářet, pořiďte si OpenOffice nebo pdfTeX, obojí je zdarma...) Výjimečně lze přijmout i jiné otevřené formáty, jako HTML. Export v těchto formátech však musí být proveden tak, aby byl výsledek přenositelný, mimo jiné nebudou přijaty žádné referáty obsahující soubory nebo vsuvky ve formátu WMF(!) nebo používající špatně převedenou diakritiku ve jménech souborů.

K vybranému tématu se přihlásíte v KatISu (až do nastavených limitů). Následují zadání první sady samostatných referátů pro předmět Diskrétní matematika.

1. Souvislé grafy

Referát vypracovaný podle pokynů posílejte na adresu: .

Dokažte, že každý graf G na 2δ(G)+1 vrcholech je souvislý pro δ(G) ≥ 1.

 

2. Eulerovské tahy

Referát vypracovaný podle pokynů posílejte na adresu: .

Máme dán souvislý graf G na n vrcholech ve kterém je právě 2k vrcholů lichého stupně. Dokažte, že G je možno nakreslit k otevřenými tahy.

 

3. Hamiltonovský cyklus

Referát vypracovaný podle pokynů posílejte na adresu: .

Nechť V(G) grafu G je množina všech dvouprvkových podmnožin množiny [1,5] a nechť hrana XY ∈ E(G) právě tehdy, když jsou dvouprvkové podmnožiny X,Y disjunktní (X ∩ Y = ∅). Je graf G hamiltonovský? Své tvrzení dokažte.

 

4. Strom a les

Referát vypracovaný podle pokynů posílejte na adresu: .

a) Dokažte, že acyklický graf s n vrcholy a m hranami je nesouvislý právě tehdy, když m<n-1.
b) Jak zjistíme počet komponent acyklického nesouvislého grafu, když známe pouze počet jeho vrcholů a hran?
c) Kolik vznikne komponent, jestliže ze stromu odstraníme vrchol stupně k. Dokažte.

 

5. Integrovaný dopravní systém

Referát vypracovaný podle pokynů posílejte na adresu: .

K řešení vám může posloužit jeden z možných návrhů integrovaného systému na obrázku.

Problém však řešte pro obecný integrovaný systém, který má stejnou strukturu, jako uvedený systém. Tedy IS je popsán jedním multigrafem, v kterém jsou zaznačeny jednotlivé linky, a jednoduchým grafem s ohodnocenými hranami, který popisuje časovou vzdálenost mezi zastávkami. Mějme k dispozici funkci: waitConnection(number, time, station) ... vrátí dobu čekání na spoj number od doby time v zastávce station.
Funkci waitConnection nemusíte implementovat, předpokládá se, že ta je k dispozici.

a) Najděte algoritmus, který určí cestu ze zastávky A do zastávky B s co nejmenším počtem přestupů. Zdůvodněte jeho správnost.
b) Navrhněte algoritmus, který najde nejrychlejší spoj z bodu A do bodu B pro konkrétní čas time
(Nápověda: pro konkrétní zadání stanic musíme vždy nejdříve upravit před vyhledáváním náš graf). Pozn.: vstupní čas můžeme sčítat s časovou vzdáleností zastávek (hodnotami hran) pomocí operátoru +.

Nejdůležitější součástí vašeho řešení je slovní popis a rozbor činnosti vašeho algoritmu. Do komentovaného výpisu programu zahrňte jen skutečně výkonné části kódu, není důležité, jak ošetřujete vstup a výstup a jaké máte knihovny.

 

6. Délka cyklu

Referát vypracovaný podle pokynů posílejte na adresu: .

Dokažte, že každý graf G obsahuje cyklus délky alespoň δ(G)+1 pro δ(G) ≥2.

Návod: Ukažte, že každý graf G obsahuje cestu délky δ(G). Dále využijte pojmu nejdelší cesta v grafu, má totiž jednu, pro nás, pěknou vlastnost, týkající se jejich koncových vrcholů.

 

7. Třipravidelné grafy

Referát vypracovaný podle pokynů posílejte na adresu: .

Nalezněte 3-pravidelné (všechny vrcholy jsou stupně 3), k-souvislé a hranově k'-souvislé grafy na co nejmenším počtu vrcholů tak, aby platilo pro maximální k a maximální k':

  • (a) k=k'=3,
  • (b) k=2, k'=3,
  • (c) k=1, k'=3,
  • (d) k=k'=2,
  • (e) k=1, k'=2.
Pokud některý graf neexistuje, dokažte to.

Poznámka: Nalezený graf G musí splňovat OBĚ podmínky, jak pro k, tak pro k'.

 

8. Délka nejkratšího cyklu

Referát vypracovaný podle pokynů posílejte na adresu: .

Nechť V(G) grafu G je množina všech dvouprvkových podmnožin množiny [1,5] a nechť hrana XY ∈ E(G) právě tehdy, když jsou dvouprvkové podmnožiny X,Y disjunktní (X ∩ Y = ∅). Jakou délku má nejkratší cyklus v grafu G? Své tvrzení dokažte.

 

Mnoho zdaru při řešení samostatných referátů!

 

Poznámka

Pokud najdete v textu zadání chybu, dejte mi, prosím, vědět. Pokusím se chyby co nejdříve opravit.

Toto není stránka aktuálního akademického roku.

Zpět na stránku předmětu Diskrétní matematika.


email
kancelář EA536, tel. 597 325 972
Upraveno: 29.12.2011