Zkoušení stavebních materiálů a výrobků

Hodnocení asfaltů

Stanovení penetrace jehlou

Princip stanovení

Stanovení penetrace vychází z ČSN EN 1426. Zkouška je založena na měření hloubky proniknutí jehly penetrometru do zkoušeného vzorku při teplotě 25±0,1°C a celkové zátěži jehly 100 g za dobu 5 s.

Pracovní postup

Příprava vzorku. Zkušební nádobku naplníme asfaltem, který si předem předehřejeme v sušárně tak, aby byl dostatečně kapalný. Nádobka se plní do výšky 5 mm pod okraj. Případné vzduchové bublinky se odstraní opatrně promícháváním vzorku skleněnou tyčinkou. Pokud se předpokládá penetrace větší než 250 jednotek, vzorek se plní do nádobky o vnitřní výšce 60 mm, pokud se předpokládá penetrace menší než 250 jednotek, vzorek se plní do nádobky o vnitřní výšce 35 mm. Abychom zabránili znečištění vzorku, zakryjeme nádobku a necháme ochladit na vzduchu po dobu 1,0 až 1,5 hod. (menší nádobka), resp. 1,5 až 2,0 hod. (větší nádobka). Po ochlazení umístíme vzorek do vodní lázně s řízenou teplotou a necháme temperovat na perforované podložce na teplotu 25±0,1 °C.

 Penetrace

Vlastní měření. Zkontrolujeme, zda se deska penetrometru nachází ve vodorovné poloze, případně ji do této polohy uvedeme pomocí stavěcích šroubů. Do malé vodní lázně s vodou vytemperovanou na 25±0,1 °C, umístěné na desce penetrometru, se vloží předem vytemperovaná zkušební nádobka se vzorkem, přičemž vrstva vody nad povrchem vzorku asfaltu musí být nejméně 10 mm. Jehla se zasune do tyče penetrometru a upevní se utažením matice. Hrot jehly nastavíme přesně na dotek povrchu asfaltu a nastavíme stupnici penetrometru na nulu. Tímto máme připraveno měření. Jehla (zatížení 100g) se následně uvolní a po 5 vteřinách se odečte hodnota na stupnici penetrometru. Stanovení se provádí 3x, přičemž jednotlivé vpichy musí být vzdáleny od sebe i od stěn zkušební nádobky nejméně 10 mm. Každé stanovení se provádí čistou jehlou. Použité jehly se ze vzorku vyjmou najednou po skončení stanovení.

Výsledek měření. Jako výsledek se uvede penetrace (aritmetický průměr všech tří měření) v desetinách milimetru.

Stanovení bodu měknutí metodou kroužek-kulička (KK)

Princip stanovení

Stanovení bodu měknutí vychází z ČSN EN 1427. Bod měknutí metodou kroužek - kulička je teplota, při které asfalt nacházející se v kroužku předepsaných rozměrů za podmínek zkoušky změkne do takové míry, že se tlakem ocelové kuličky protáhne na stanovenou míru (dotkne se spodní destičky zkušebního zařízení).

 Bod měknutí, metoda KK

Pracovní postup

Příprava vzorku. Mosazné kroužky na stanovení bodu měknutí se ohřejí přibližně na teplotu roztaveného asfaltu a položí se na kovovou destičku natřenou jemnou vrstvičkou tuku (krém), abychom po ochlazení asfalt lépe sundali. Předehřátý asfalt nalijeme do připravených kroužků s mírným přebytkem nad horním okrajem kroužku. Takto připravené vzorky necháme chladnout 30 minut při laboratorní teplotě. Po ochlazení zahřátým nožem seřízneme přečnívající vrstvu asfaltu tak, aby povrch asfaltu byl hladký a zarovnaný s okrajem kroužku.

Vlastní měření. Kroužky se vzorkem se vloží do otvorů horní destičky přístroje a do otvoru uprostřed destičky se umístí teploměr tak, aby nejnižší bod rtuťové nádobky teploměru byl na úrovni spodní plochy asfaltu v kroužcích. Na kroužky se vzorkem asfaltu se umístí centrovací prstence a celý stojan se společně se zkušebními kuličkami ponoří do skleněné kádinky s destilovanou vodou ochlazenou na teplotu 5±1 °C tak, aby její hladina převyšovala asi o 5 cm horní okraj kroužků. Po uplynutí 15 minut vyjmeme stojan a do středu plochy asfaltu v každém kroužku uložíme zkušební kuličky. Poté stojan spustíme zpět do nádoby, kterou umístíme na topnou desku a zahříváme tak, aby teplota vody v nádobě stoupala stejnoměrně rychlostí 5±0,5 °C za minutu.

Výsledek měření. Pro každý kroužek a kuličku se zaznamená teplota na teploměru v okamžiku, kdy se vzorek protáhne pod tlakem kuličky tak, že se dotkne spodní destičky. Jako výsledek se uvede průměr teplot z obou stanovení. Teplotu uvádíme s přesností na 0,5 °C.